2004 Moto Guzzi Breva V 1100 gallery
2004 Moto Guzzi Breva V 1100
TYPE: Touring
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1064.00 ccm (64.93 cubic inches) | Power: | 82,88 |
| Engine type: | V2, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 92.0 x 80.0 mm (3.6 x 3.1 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 9.8:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 233.0 kg (513.7 pounds) |
| Seat height: | 800 mm (31.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,490 mm (58.7 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-17 |
| Rear tyre dimensions: | 180/55-17 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 24.00 litres (6.34 gallons) |
News
-
Moto Guzzi V7 Stone, an icon bike in the riding world
2015-03-30 03:28:32
The Moto Guzzi V7 Stone is a very popular bike from 2014 and is still being produced and manufactured today. Keeping the respect to the bike traditions, it is truly stylish and really iconic vehicle.
Young riders►
Read more...
-
Check out this mini GRC Moto Midimoto RR.04
2015-03-27 23:23:00
It seems incredible, but it exists! Moreover, this Midimoto RR is quite a realistic thing!
The GRC Moto Midimoto RR.04v was first produced and manufactured in 2011 and still is on the market today. It is a...
Read more...
-
A Low-speeder Govecs SC 1.4
2015-03-27 23:14:15
The Govecs SC 1.4 is a great scooter for younger and new riders. Would you like to know why? Because of its low speed, this scooter is absolutely secure!
It began to be produced and manufactured in...
Read more...
-
Gilera RX 125 Arizona handles well on the dirt courses
2015-03-27 23:08:59
The Gilera RX 125 Arizona was first produced in 1985 and is still in production today. This is a very popular offroad and Enduro bike.
It has been very popular among younger riders and avid bike collectors...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2004
- 2004 CPI Popcorn 50
- 2004 CPI Supercross 50
- 2004 CPI Supermoto 50
- 2004 Daelim Altino 125 ES
- 2004 Daelim Daystar VL 125 L
- 2004 Daelim History
- 2004 Daelim NS 125 DLX
- 2004 Daelim Roadwin
- 2004 Derbi Atlantis
- 2004 Derbi Atlantis Bullet
- 2004 Derbi Boulevard 125
- 2004 Derbi Boulevard 150
- 2004 Derbi GP1
- 2004 Derbi GPR 50
- 2004 Derbi Red Bullet
- 2004 Derbi Senda R DRD
- 2004 Derbi Senda R Racer
- 2004 Derbi Senda R X-Treme
- 2004 Derbi Senda SM DRD
- 2004 Derbi Senda SM Racer

