2004 Buell Blast gallery
2004 Buell Blast
TYPE: Naked bike
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 492.00 ccm (30.02 cubic inches) | Power: | 34 |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 88.9 x 79.4 mm (3.5 x 3.1 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 9.2:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 163.0 kg (359.4 pounds) |
| Seat height: | 775 mm (30.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,397 mm (55.0 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 100/80-16 |
| Rear tyre dimensions: | 120/80-16 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 10.60 litres (2.80 gallons) |
| Color options: | Midnight Black, Sunset Orange |
News
-
Feel Comfortable with Buell Blast
2015-03-18 21:05:13
It is not the features that make the Buell Blast a hit; but its class that makes it different from other types of motorcycles in the market despite its basic features. It is a part of the Harley-Davidson►
Read more...
-
Big Bear Choppers Athena 100 Carb, The Real Headturner
2015-03-18 17:42:03
The real head turner in the list of bikes for sale available, the Big Bear Choppers Athena 100 Carb is amazing in design. This motorcycle is highly customizable as well. The bike feels firm even after being highly...
Read more...
-
Riding the terrain with a powerful Loncin LX 200 GY-4A
2015-03-23 23:02:58
The bike has been developed by the Loncin manufacturers in the year 2005. It has a single cylinder four-stroke 194 cc engine. The Loncin LX 200 GY-4A bike is categorized under supermotard sports bikes. It can deliver a...
Read more...
-
Cheetah Trike Chopper ensures the rider
2015-03-18 22:36:52
The Cheetah Trike Chopper is a three wheeler motorcycle produced and manufactured since 1974. It is famous for its three-wheeler style of riding. The motorcycle has an amazing performance, and steering is heaven as it’s quite easy for...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2004
- 2004 Kymco Movie XL 150
- 2004 Kymco People 125
- 2004 Kymco People 150
- 2004 Kymco People 250
- 2004 Kymco Pulsar/CK
- 2004 Kymco Spike 125
- 2004 Kymco Spike 125 R
- 2004 Kymco Stryker 125 OFF
- 2004 Kymco Stryker 125 ON
- 2004 Kymco Stryker 150 OFF
- 2004 Kymco Venox 250
- 2004 Kymco Vitality 2T
- 2004 Kymco Vitality 4T
- 2004 Kymco Xciting 500
- 2004 Kymco Yup 250
- 2004 Kymco Zing II 125
- 2004 Laverda SFC 1000
- 2004 Linhai MainStr. 260
- 2004 Linhai Monarch LH 125T
- 2004 Linhai Monarch LH 150T

