2004 Buell Firebolt XB12R gallery
2004 Buell Firebolt XB12R
TYPE: Sport
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1203.00 ccm (73.41 cubic inches) | Power: | 100 |
| Engine type: | Twin | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 88.9 x 96.8 mm (3.5 x 3.8 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 10.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 179.0 kg (394.6 pounds) |
| Seat height: | 775 mm (30.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,320 mm (52.0 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 180/55-ZR17 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 14.00 litres (3.70 gallons) |
| Color options: | Midnight Black, Racing Red/Graphite-Grey/Translucent Amber |
News
-
Feel Comfortable with Buell Blast
2015-03-18 21:05:13
It is not the features that make the Buell Blast a hit; but its class that makes it different from other types of motorcycles in the market despite its basic features. It is a part of the Harley-Davidson►
Read more...
-
The highly controlled ride on Bimota DB7
2015-03-18 18:02:07
The Bimota DB7 is the choice of the sportsmen. This bike offers the best of modern equipments combined with style, passion and the high performing body. This bike can be considered as the high-speed bike that one can...
Read more...
-
Bultaco 125 Streaker: For those who love Spanish bikes
2015-03-18 21:11:50
Those of you who love Spanish bikes should know that the Spanish love bike riding and thus there are many bikes by Spanish manufacturers. Along with the legacy of greats like Derbi and Montesa you would find the...
Read more...
-
Brudeli 654L means Being Completely Different
2015-03-18 18:37:21
Do you have a fetish for unique things in life, even while it comes to the bikes? Then nothing can be a better option for you than choosing the Brudeli 654L. This model is something completely different from...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2004
- 2004 Suzuki Intruder 1400
- 2004 Suzuki Intruder 800
- 2004 Suzuki Intruder LC 1500
- 2004 Suzuki JR 80
- 2004 Suzuki Katana 600
- 2004 Suzuki Katana 750
- 2004 Suzuki Marauder 800
- 2004 Suzuki Maruder 1600 S
- 2004 Suzuki Savage 650
- 2004 Suzuki SV 1000 S
- 2004 Suzuki SV 650 S
- 2004 Suzuki V-Strom 1000
- 2004 Suzuki V-Strom 650
- 2004 Suzuki Volusia 800
- 2004 Suzuki Volusia 800 Limited
- 2004 Sym HD 125
- 2004 Sym HD 200
- 2004 Sym Husky 125 Euro I
- 2004 Sym Husky 150 Euro I
- 2004 TM racing C1 Bambino

