2004 Moto Guzzi California Titanum gallery
2004 Moto Guzzi California Titanum
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1064.00 ccm (64.93 cubic inches) | Power: | 73,76 |
| Engine type: | V2 | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 92.0 x 80.0 mm (3.6 x 3.1 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 9.8:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 251.0 kg (553.4 pounds) |
| Seat height: | 750 mm (29.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,560 mm (61.4 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 110/90-VB18 |
| Rear tyre dimensions: | 140/80-VB17 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 19.00 litres (5.02 gallons) |
| Color options: | Titanium |
News
-
Moto Guzzi V7 Stone, an icon bike in the riding world
2015-03-30 03:28:32
The Moto Guzzi V7 Stone is a very popular bike from 2014 and is still being produced and manufactured today. Keeping the respect to the bike traditions, it is truly stylish and really iconic vehicle.
Young riders►
Read more...
-
Aprilia RS 125 becomes even better
2015-03-18 16:59:11
The Aprilia RS 125 has been used in the Grand Prix for the long time now. It was initially introduced in 1992 and has been improved since. Created by top company Aprilia, it has been developed with high-end...
Read more...
-
Big Bear Choppers Athena 100 Carb, The Real Headturner
2015-03-18 17:42:03
The real head turner in the list of bikes for sale available, the Big Bear Choppers Athena 100 Carb is amazing in design. This motorcycle is highly customizable as well. The bike feels firm even after being highly...
Read more...
-
Riding the terrain with a powerful Loncin LX 200 GY-4A
2015-03-23 23:02:58
The bike has been developed by the Loncin manufacturers in the year 2005. It has a single cylinder four-stroke 194 cc engine. The Loncin LX 200 GY-4A bike is categorized under supermotard sports bikes. It can deliver a...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2004
- 2004 Daelim History
- 2004 Daelim NS 125 DLX
- 2004 Daelim Roadwin
- 2004 Derbi Atlantis
- 2004 Derbi Atlantis Bullet
- 2004 Derbi Boulevard 125
- 2004 Derbi Boulevard 150
- 2004 Derbi GP1
- 2004 Derbi GPR 50
- 2004 Derbi Red Bullet
- 2004 Derbi Senda R DRD
- 2004 Derbi Senda R Racer
- 2004 Derbi Senda R X-Treme
- 2004 Derbi Senda SM DRD
- 2004 Derbi Senda SM Racer
- 2004 Derbi Senda SM X-Treme
- 2004 Ducati 749
- 2004 Ducati 749 R
- 2004 Ducati 749S
- 2004 Ducati 999

