2004 Moto Guzzi Nevada 750 Club gallery
2004 Moto Guzzi Nevada 750 Club
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 744.00 ccm (45.40 cubic inches) | Power: | 45,59 |
| Engine type: | V2 | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 80.0 x 74.0 mm (3.1 x 2.9 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 9.6:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 182.0 kg (401.2 pounds) |
| Seat height: | 770 mm (30.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,482 mm (58.3 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 100/90-V18 |
| Rear tyre dimensions: | 130/90-V16 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 14.00 litres (3.70 gallons) |
| Color options: | Rosso Baroque/Grigio minerale. bluen lord/grigio Berlin,Grigio platino/Bianco |
News
-
Moto Guzzi V7 Stone, an icon bike in the riding world
2015-03-30 03:28:32
The Moto Guzzi V7 Stone is a very popular bike from 2014 and is still being produced and manufactured today. Keeping the respect to the bike traditions, it is truly stylish and really iconic vehicle.
Young riders►
Read more...
-
Feel Comfortable with Buell Blast
2015-03-18 21:05:13
It is not the features that make the Buell Blast a hit; but its class that makes it different from other types of motorcycles in the market despite its basic features. It is a part of the Harley-Davidson...
Read more...
-
Kinroad XT100-9 Blue Eagle grabs all the attention
2015-03-23 17:28:45
Those of you who are really looking for a sports bike for them the best option in the market is the Kinroad XT100-9 Blue Eagle.
The bike was introduced in the year 2010 and since then it...
Read more...
-
Is Lem LX 2 a Cross or a Minibike?
2015-03-23 22:19:32
A minibike or a cross whatever you call can be of great worth to you if it is of the brand Lem LX 2. Over the world, this vehicle has gained love and respect because of its various...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2004
- 2004 Ducati 999 S
- 2004 Ducati Monster 1000 i.e.
- 2004 Ducati Monster 1000 S i.e.
- 2004 Ducati Monster 620 i.e.
- 2004 Ducati Monster 620 i.e. Dark
- 2004 Ducati Monster 620 i.e. Dark Single Disc
- 2004 Ducati Monster 800 i.e.
- 2004 Ducati Monster S4R
- 2004 Ducati Multistrada 1000 DS
- 2004 Ducati ST3
- 2004 Ducati ST4S
- 2004 Ducati ST4S ABS
- 2004 Ducati Supersport 1000 DS
- 2004 Ducati Supersport 800
- 2004 Enfield Bullet 350
- 2004 Enfield Bullet 500
- 2004 Enfield Bullet Electra 350
- 2004 Enfield Bullet Machismo 350
- 2004 Enfield Bullet Sixty 5
- 2004 Enfield Euro Classic 350

