2004 Yamaha TT-R 125 LW E gallery
2004 Yamaha TT-R 125 LW E
TYPE: Enduro
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 123.70 ccm (7.55 cubic inches) | Power: | 9,65 |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 54.0 x 54.0 mm (2.1 x 2.1 inches) | Gearbox: | |
| Cooling system: | Air | Compression: | 10.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 78.0 kg (172.0 pounds) |
| Seat height: | 805 mm (31.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,270 mm (50.0 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 70/100-19 |
| Rear tyre dimensions: | 90/100-16 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Other specs | |
|---|---|
| Color options: | Racing blue |
News
-
Yamaha YBR 125 is still on the top of popularity
2015-03-27 02:37:57
The Yamaha YBR 125 is a great bike for beginners. Buying Yamaha YBR 125, an unexperienced rider gets everything he needs and doesn't put his life in danger (for more power you need some relevant experience accordingly).
►
Read more...
-
Brudeli 654L means Being Completely Different
2015-03-18 18:37:21
Do you have a fetish for unique things in life, even while it comes to the bikes? Then nothing can be a better option for you than choosing the Brudeli 654L. This model is something completely different from...
Read more...
-
Check Out this BucciMoto BR1E 125
2015-03-18 20:58:56
Those of you who want a bike that would never let you down should try out the BucciMoto BR1E 125. It is a bike that is suitable and comfortable for all persons, and it is nimble in traffic...
Read more...
-
BamX BX125-DB1 enforces the world
2015-03-18 17:30:25
There are many people who are crazily fond of riding bikes and are willing to buy a bike that can make it easy to travel in rough terrains. For such people, the BamX BX125-DB1 Enforcer bike is the...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2004
- 2004 Derbi Atlantis Bullet
- 2004 Derbi Boulevard 125
- 2004 Derbi Boulevard 150
- 2004 Derbi GP1
- 2004 Derbi GPR 50
- 2004 Derbi Red Bullet
- 2004 Derbi Senda R DRD
- 2004 Derbi Senda R Racer
- 2004 Derbi Senda R X-Treme
- 2004 Derbi Senda SM DRD
- 2004 Derbi Senda SM Racer
- 2004 Derbi Senda SM X-Treme
- 2004 Ducati 749
- 2004 Ducati 749 R
- 2004 Ducati 749S
- 2004 Ducati 999
- 2004 Ducati 999 R
- 2004 Ducati 999 S
- 2004 Ducati Monster 1000 i.e.
- 2004 Ducati Monster 1000 S i.e.

