2008 Harley-Davidson FXDL Dyna Low Rider gallery
2008 Harley-Davidson FXDL Dyna Low Rider
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1573.25 ccm (96.00 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | V2, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 95.3 x 111.3 mm (3.8 x 4.4 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 9.2:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 290.8 kg (641.0 pounds) |
| Seat height: | 681 mm (26.8 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,641 mm (64.6 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 100/90-H19 |
| Rear tyre dimensions: | 160/70-B17 |
| Front brakes: | Single disc. 4-piston calipers |
| Rear brakes: | Single disc. 2-piston torque-free calipers |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 18.16 litres (4.80 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Vivid Black, Pacific Blue Pearl, Black Pearl, White Gold Pearl, Dark Blue Pearl (New), Candy Red Sunglo (New), Two-Tone Suede Blue Pearl/Vivid Black, Two-Tone Vivid Black/Mirage Orange Pearl (New), 105th Anniversary Copper Pearl/Vivid Black, Purple Haze ( |
News
-
Harley-Davidson Sportster 883 Roadster, an immortal legend in the world of the bikes
2015-03-27 23:32:35
This brand name sounds like an immortal legend, and this brand name is Harley-Davidson.
The Harley-Davidson Sportster 883 Roadster has the look and feel of the motorcycles from the Hollywood movies. It is very popular among older►
Read more...
-
Factory Bike Chrono SM 250: easy to handle, easy to own
2015-03-27 02:00:58
One of the coolest and most popular supermotard is the Factory Bike Chrono SM 250.
These bikes were produced and sold beginning in 2004, and they vary in price from $3,400 to $5,600. This bike features a...
Read more...
-
A custom-made chopper of Exile Cycles Bar Hopper
2015-03-27 01:53:49
The Exile Cycles Bar Hopper is one of the best bikes on the market today. It was widely made and sold in 2010, but is still being sold all over the world.
The Exile Cycles Bar Hopper...
Read more...
-
Evolve Helium - for the fans of open roads
2015-03-27 01:46:35
The Evolve Helium is a very lightweight frame. It is a scooter from 2012 and runs on an electric engine. This is a very trendy and popular scooter among new riders and veteran collectors as well.
One...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2008
- 2008 Keeway XRAYe 50
- 2008 Keeway XRAYs 50
- 2008 Kreidler Enduro 125 DD
- 2008 Kreidler Enduro 125 DD Reduced Effect
- 2008 Kreidler Florett RMC-E 50 Race
- 2008 Kreidler Florett RMC-G 125 Race
- 2008 Kreidler Florett RMC-G 50 Race
- 2008 Kreidler Supermotard 125 DD
- 2008 Kreidler Supermotard 125 DD Reduced Effect
- 2008 Kreidler Supermoto 250 DD
- 2008 KTM 1190 RC8
- 2008 KTM 125 EXC
- 2008 KTM 125 SX
- 2008 KTM 144 SX
- 2008 KTM 200 EXC
- 2008 KTM 250 EXC
- 2008 KTM 250 EXC-F
- 2008 KTM 250 SX
- 2008 KTM 250 SX-F
- 2008 KTM 300 EXC-E

