2008 Harley-Davidson FXDF Dyna Fat Bob gallery
2008 Harley-Davidson FXDF Dyna Fat Bob
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1573.25 ccm (96.00 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | V2 | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 95.3 x 111.3 mm (3.8 x 4.4 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 9.2:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 303.8 kg (669.7 pounds) |
| Seat height: | 688 mm (27.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,621 mm (63.8 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 130/90-B16 |
| Rear tyre dimensions: | 180/70-B16 |
| Front brakes: | Single disc. 4-piston calipers |
| Rear brakes: | Single disc. 2-piston torque-free calipers |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 19.30 litres (5.10 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Vivid Black, Black Pearl, Dark Blue Pearl (New), Black Denim, Pewter Denim, Crimson Red Denim (New), Candy Red Sunglo (New) |
News
-
Harley-Davidson Sportster 883 Roadster, an immortal legend in the world of the bikes
2015-03-27 23:32:35
This brand name sounds like an immortal legend, and this brand name is Harley-Davidson.
The Harley-Davidson Sportster 883 Roadster has the look and feel of the motorcycles from the Hollywood movies. It is very popular among older►
Read more...
-
Riding the soulful Borile B500CR
2015-03-18 18:22:08
The bike by Borile came in the year 2010. The lightweight bike, with a body weighing 106 kg in dry condition, gives the bikers their soul company in their tours on roads. With a powerful four-stroke single cylinder engine...
Read more...
-
Atk NX 250: A Time Tested Bike
2015-03-18 17:06:47
The ATK NX 250 is a popular vintage bike. It has started production on 1987 and originals have been a scarce find which makes it a whole lot more expensive than recently built ones. Nevertheless, collectors still consider...
Read more...
-
Lauge Jensen 1800, a pipe dream of every rider
2015-03-23 18:00:33
It is a bike that is a real golden dream without waxing too poetic. Lauge Jensen 1800 was a dream machine which was designed by Uffe Lauge Jensen. He drew the parts or built the parts that are...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2008
- 2008 Beta Minicross R 10
- 2008 Beta Minicross R 12
- 2008 Beta Minicross R 125
- 2008 Beta Minimotard R 125
- 2008 Beta Minitrial
- 2008 Beta Rev 3 125
- 2008 Beta REV 3 200
- 2008 Beta REV 3 250
- 2008 Beta REV 3 270
- 2008 Beta REV-4T
- 2008 Beta REV 50
- 2008 Beta REV 80
- 2008 Beta RR 125 Motard
- 2008 Beta RR 4T 250
- 2008 Beta RR 4T 400
- 2008 Beta RR 4T 450
- 2008 Beta RR 4T 525
- 2008 Beta RR 50 Enduro Racing euro 2
- 2008 Beta RR 50 Enduro STD euro 2
- 2008 Beta RR 50 Motard

