2004 Yamaha TT-R 125 gallery
2004 Yamaha TT-R 125
TYPE: Enduro
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 123.70 ccm (7.55 cubic inches) | Power: | 9,65 |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 54.0 x 54.0 mm (2.1 x 2.1 inches) | Gearbox: | |
| Cooling system: | Air | Compression: | 10.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 84.0 kg (185.2 pounds) |
| Seat height: | 775 mm (30.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,250 mm (49.2 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 70/100-17 |
| Rear tyre dimensions: | 90/100-14 |
| Front brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Rear brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Other specs | |
|---|---|
| Color options: | Racing blue |
News
-
Yamaha YBR 125 is still on the top of popularity
2015-03-27 02:37:57
The Yamaha YBR 125 is a great bike for beginners. Buying Yamaha YBR 125, an unexperienced rider gets everything he needs and doesn't put his life in danger (for more power you need some relevant experience accordingly).
►
Read more...
-
Azel GS 250 Acing Arenas
2015-03-18 17:21:58
Azel GS 250I is a popular sports bike since it was generally made just very recently and had innovative technologies applied for its first production. The vehicle was first manufactured in 2008 and has undergone a couple of...
Read more...
-
Help Save Earth with Avon E-Mate
2015-03-18 17:17:41
Avon E-Mate is a scooter bike manufactured by India's largest bicycle exporter which is Avon Cycles. The motorcycle is tagged environmental friendly. It is electric powered with an automatic gearbox. Nevertheless, it could run up to 24.0 km/h...
Read more...
-
A radical extreme of Intrepid Resolute Chopper
2015-03-23 15:12:00
The Intrepid manufacturer came up with the very first twin cam powered production chopper. The bike has a number of available versions now.
The bike can be upgraded to an 117 and 124 inches from the basic...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2004
- 2004 Kawasaki KLX110
- 2004 Kawasaki KX125
- 2004 Kawasaki KX250
- 2004 Kawasaki KX250F
- 2004 Kawasaki KX65
- 2004 Kawasaki KX85
- 2004 Kawasaki KX85-II
- 2004 Kawasaki Ninja ZX-10R (ZX1000-C1)
- 2004 Kawasaki Ninja ZX-12R
- 2004 Kawasaki Ninja ZX-6R
- 2004 Kawasaki Ninja ZX-6RR
- 2004 Kawasaki Ninja ZX-9R
- 2004 Kawasaki VN1500 Classic Tourer Fi
- 2004 Kawasaki VN1600 Classic
- 2004 Kawasaki VN1600 Mean Streak
- 2004 Kawasaki VN2000 (VN2000-A1)
- 2004 Kawasaki VN800 Classic
- 2004 Kawasaki W650
- 2004 Kawasaki Z1000
- 2004 Kawasaki Z750

