2004 Yamaha XVS 250 Drag Star gallery
2004 Yamaha XVS 250 Drag Star
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 249.00 ccm (15.19 cubic inches) | Power: | 20,78 |
| Engine type: | V2 | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 49.0 x 66.0 mm (1.9 x 2.6 inches) | Gearbox: | |
| Cooling system: | Air | Compression: | 10.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 147.0 kg (324.1 pounds) |
| Seat height: | 670 mm (26.4 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,530 mm (60.2 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 80/100-18 |
| Rear tyre dimensions: | 130/90-15 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Other specs | |
|---|---|
| Color options: | Midnight black |
News
-
Yamaha YBR 125 is still on the top of popularity
2015-03-27 02:37:57
The Yamaha YBR 125 is a great bike for beginners. Buying Yamaha YBR 125, an unexperienced rider gets everything he needs and doesn't put his life in danger (for more power you need some relevant experience accordingly).
►
Read more...
-
What can Kreidler Mustang 125 provide to you?
2015-03-23 17:33:43
Are you looking for a classic bike, a real Mustang wheeler? Then you have it now with the Kreidler Mustang 125. It is a wonderful bike with all the special specifications that you need for a good bike...
Read more...
-
Riding the soulful Borile B500CR
2015-03-18 18:22:08
The bike by Borile came in the year 2010. The lightweight bike, with a body weighing 106 kg in dry condition, gives the bikers their soul company in their tours on roads. With a powerful four-stroke single cylinder engine...
Read more...
-
Atk NX 250: A Time Tested Bike
2015-03-18 17:06:47
The ATK NX 250 is a popular vintage bike. It has started production on 1987 and originals have been a scarce find which makes it a whole lot more expensive than recently built ones. Nevertheless, collectors still consider...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2004
- 2004 Aprilia RS 125
- 2004 Aprilia RS 125 Replica
- 2004 Aprilia RS 50 Replica
- 2004 Aprilia RST 1000 Futura
- 2004 Aprilia RSV Mille 1000 R
- 2004 Aprilia RSV Mille 1000 R Factory
- 2004 Aprilia RSV Mille 1000 R Nera
- 2004 Aprilia RX 50
- 2004 Aprilia RX 50 Racing
- 2004 Aprilia Scarabeo 125
- 2004 Aprilia Scarabeo 500
- 2004 Aprilia SL 1000 Falco
- 2004 Aprilia Tuono 1000 R
- 2004 Aprilia Tuono 1000 R Factory
- 2004 Aprilia TUONO 125
- 2004 Aprilia Tuono 50
- 2004 Bajaj Discover DTSi
- 2004 Benelli Tornado Tre 900
- 2004 Benelli Tornado Tre 900 LE
- 2004 Benelli Tornado Tre 900 RS

