2004 Moto Guzzi V11 Cafe Sport gallery
2004 Moto Guzzi V11 Cafe Sport
TYPE: Naked bike
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1064.00 ccm (64.93 cubic inches) | Power: | 89,85 |
| Engine type: | V2 | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 92.0 x 80.0 mm (3.6 x 3.1 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 9.8:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 226.0 kg (498.2 pounds) |
| Seat height: | 800 mm (31.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,490 mm (58.7 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 180/55-ZR17 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 20.70 litres (5.47 gallons) |
| Color options: | Bronzo oro |
News
-
Moto Guzzi V7 Stone, an icon bike in the riding world
2015-03-30 03:28:32
The Moto Guzzi V7 Stone is a very popular bike from 2014 and is still being produced and manufactured today. Keeping the respect to the bike traditions, it is truly stylish and really iconic vehicle.
Young riders►
Read more...
-
The electric ECRP 1.4 racebike sells itself!
2015-03-26 00:45:53
If your aim is to look for one of the sportiest and sleekest bikes, look no further than the ECRP 1.4. This electric bike has been produced since the early 2000’s and is still being produced and sold...
Read more...
-
Ecosse Heretic Ag, limited edition
2015-03-26 00:38:38
The Ecosse Heretic Ag is considered a naked bike of Titanium limited edition series.
This bike can be changed and designed in many different ways. It comes in the basic silver color frame, but many fans of...
Read more...
-
Loving for speed with Ducati 1199 Panigale
2015-03-25 21:58:11
The Ducati 1199 Panigale is one of the sleekest and sportiest bikes out on the market today. It is still being sold and produced, and riders love how they look on this bike - pretty is as pretty...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2004
- 2004 Derbi Senda R Racer
- 2004 Derbi Senda R X-Treme
- 2004 Derbi Senda SM DRD
- 2004 Derbi Senda SM Racer
- 2004 Derbi Senda SM X-Treme
- 2004 Ducati 749
- 2004 Ducati 749 R
- 2004 Ducati 749S
- 2004 Ducati 999
- 2004 Ducati 999 R
- 2004 Ducati 999 S
- 2004 Ducati Monster 1000 i.e.
- 2004 Ducati Monster 1000 S i.e.
- 2004 Ducati Monster 620 i.e.
- 2004 Ducati Monster 620 i.e. Dark
- 2004 Ducati Monster 620 i.e. Dark Single Disc
- 2004 Ducati Monster 800 i.e.
- 2004 Ducati Monster S4R
- 2004 Ducati Multistrada 1000 DS
- 2004 Ducati ST3

