2004 Suzuki GSX-R 750 gallery
2004 Suzuki GSX-R 750
TYPE: Sport
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 749.00 ccm (45.70 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | In-line four | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 72.0 x 46.0 mm (2.8 x 1.8 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 12.3:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 163.0 kg (359.4 pounds) |
| Seat height: | 825 mm (32.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,396 mm (55.0 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 180/55-ZR17 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 17.00 litres (4.49 gallons) |
| Color options: | Blue/White, Yellow/Gray |
News
-
Suzuki Bandit 400 is ideal for the urban ride
2015-03-31 02:12:22
If you are a resident of the metropolis, who wants to choose the first motorcycle and feel a real drive, the perfect choice for you will become Suzuki Bandit 400!
Why Bandit? Because this bike has excellent►
Read more...
-
A kick to start with Cobra CX65
2015-03-18 23:20:51
The Cobra CX65 was produced by the Cobra company. It shook the world by storm for its features and unique shape provided. There came a massive number of people to buy this motorcycle just after it was launched....
Read more...
-
The highly controlled ride on Bimota DB7
2015-03-18 18:02:07
The Bimota DB7 is the choice of the sportsmen. This bike offers the best of modern equipments combined with style, passion and the high performing body. This bike can be considered as the high-speed bike that one can...
Read more...
-
Bultaco 125 Streaker: For those who love Spanish bikes
2015-03-18 21:11:50
Those of you who love Spanish bikes should know that the Spanish love bike riding and thus there are many bikes by Spanish manufacturers. Along with the legacy of greats like Derbi and Montesa you would find the...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2004
- 2004 Buell Firebolt XB12R
- 2004 Buell Firebolt XB9R
- 2004 Buell Lightning XB12S
- 2004 Buell Lightning XB9S
- 2004 Cagiva Mito 125
- 2004 Cagiva Navigator 1000
- 2004 Cagiva Raptor 1000
- 2004 Cagiva Raptor 125
- 2004 Cagiva Raptor 650
- 2004 Cagiva V-Raptor 1000
- 2004 Cagiva V-Raptor 650
- 2004 Cagiva Xtra-Raptor 1000
- 2004 CPI GTR 50
- 2004 CPI Hussar 50
- 2004 CPI Oliver 50
- 2004 CPI Popcorn 50
- 2004 CPI Supercross 50
- 2004 CPI Supermoto 50
- 2004 Daelim Altino 125 ES
- 2004 Daelim Daystar VL 125 L

