2004 Moto Guzzi V11 Coppa Italia gallery
2004 Moto Guzzi V11 Coppa Italia
TYPE: Naked bike
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1064.00 ccm (64.93 cubic inches) | Power: | 89,85 |
| Engine type: | V2 | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 92.0 x 80.0 mm (3.6 x 3.1 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 9.8:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 226.0 kg (498.2 pounds) |
| Seat height: | 800 mm (31.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,490 mm (58.7 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 180/55-ZR17 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 20.70 litres (5.47 gallons) |
| Color options: | Red/green/grey |
News
-
Moto Guzzi V7 Stone, an icon bike in the riding world
2015-03-30 03:28:32
The Moto Guzzi V7 Stone is a very popular bike from 2014 and is still being produced and manufactured today. Keeping the respect to the bike traditions, it is truly stylish and really iconic vehicle.
Young riders►
Read more...
-
The choice of the future: YObykes Electron ER
2015-03-27 15:24:05
The future will come with electric vehicles, but what to choose: an electric bicycle or electric scooter? YObykes Electron ER is the answer!
In recent years, almost all countries of the world began an electric hype, and...
Read more...
-
Yiben 139QBT-15: for active riders only!
2015-03-27 15:17:16
The world-known manufacturer of scooters Yiben is a modern, huge company equipped with the latest technology and focused on the production of classic versions and the latest models of top class, like electric scooters and its hybrid versions.
...
Read more...
-
Yangtze 750, a giant bike of China Jialing Group
2015-03-27 14:14:45
Chinese media reporting about the appearing of a new brand with a fancy name of Yangtze River Jialing Motor Manufacturing. This brand is a subsidiary company of China Jialing Group, one of China's largest companies in the motorcycle...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
-
Harley-Davidson Dyna Glide Sturgis
-
Harley-Davidson Electra Glide Ultra Classic (reduced effect)
-
Harley-Davidson Low Rider Convertible
Other motorcycles in 2004
- 2004 Kymco Stryker 125 OFF
- 2004 Kymco Stryker 125 ON
- 2004 Kymco Stryker 150 OFF
- 2004 Kymco Venox 250
- 2004 Kymco Vitality 2T
- 2004 Kymco Vitality 4T
- 2004 Kymco Xciting 500
- 2004 Kymco Yup 250
- 2004 Kymco Zing II 125
- 2004 Laverda SFC 1000
- 2004 Linhai MainStr. 260
- 2004 Linhai Monarch LH 125T
- 2004 Linhai Monarch LH 150T
- 2004 Linhai Monarch LH 250T
- 2004 LML Beamer
- 2004 Macbor XC 510 Pro
- 2004 Macbor XC 510 Racing
- 2004 Macbor XC 510 S
- 2004 Macbor XC 512 Pro
- 2004 Macbor XC 512 Racing

