2004 Moto Guzzi MGS-01 Corsa gallery
2004 Moto Guzzi MGS-01 Corsa
TYPE: Sport
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1256.00 ccm (76.64 cubic inches) | Power: | 122 |
| Engine type: | V2 | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 100.0 x 80.0 mm (3.9 x 3.1 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 11.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 192.0 kg (423.3 pounds) |
| Seat height: | 820 mm (32.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,428 mm (56.2 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-17 |
| Rear tyre dimensions: | 180/55-17 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 20.00 litres (5.28 gallons) |
News
-
Moto Guzzi V7 Stone, an icon bike in the riding world
2015-03-30 03:28:32
The Moto Guzzi V7 Stone is a very popular bike from 2014 and is still being produced and manufactured today. Keeping the respect to the bike traditions, it is truly stylish and really iconic vehicle.
Young riders►
Read more...
-
An iconic choice - Brammo Empulse
2015-03-18 18:33:53
Looking for an electronic motorcycle that can offer a great performance without compromising on the look and feel of the vehicle, and then you should look no further than the Brammo Empulse. It is a great looking and...
Read more...
-
The Czech monster, Jawa 350
2015-03-18 14:48:26
The Czech Republic introduced this motorcycle into the world and it has been imported all over the world since the 1950s. This motorcycle became incredibly popular in at least 120 countries because of its stylish look and its...
Read more...
-
Leonhardt Gunbus 410, the biggest moto in the world
2015-03-23 22:31:03
The world’s biggest motorcycle in production is considered to be Leonhardt Gunbus 410, and it has been now known around the globe.
It is made by the German manufacturer Leonhardt. If you measure the motorcycle, you will...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2004
- 2004 Harley-Davidson FXSTBI Softail Night Train
- 2004 Harley-Davidson FXSTDI Softail Deuce
- 2004 Harley-Davidson FXSTI Softail Standard
- 2004 Harley-Davidson FXSTSI Springer Softail
- 2004 Harley-Davidson Screamin Eagle Deuce
- 2004 Harley-Davidson VRSCA V-Rod
- 2004 Harley-Davidson VRSCB V-Rod
- 2004 Harley-Davidson XL1200C Sportster Custom
- 2004 Harley-Davidson XL1200R Sportster Roadster
- 2004 Harley-Davidson XL883 Sportster
- 2004 Harley-Davidson XL883C Sportster Custom
- 2004 Hero Honda CBZ
- 2004 Hero Honda Karizma
- 2004 Honda 599
- 2004 Honda 919
- 2004 Honda CB250 Nighthawk
- 2004 Honda CBR1000RR
- 2004 Honda CBR125R
- 2004 Honda CBR600F4i
- 2004 Honda CBR600RR

