2006 Ducati Monster S4Rs Testastretta gallery
2006 Ducati Monster S4Rs Testastretta
TYPE: Naked bike
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 998.00 ccm (60.90 cubic inches) | Power: | 128,33 |
| Engine type: | V2 | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | Gearbox: | 6-speed | |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 177.0 kg (390.2 pounds) |
| Seat height: | 800 mm (31.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,440 mm (56.7 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 180/55-ZR17 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 13.50 litres (3.57 gallons) |
| Starter: | Electric |
News
-
Loving for speed with Ducati 1199 Panigale
2015-03-25 21:58:11
The Ducati 1199 Panigale is one of the sleekest and sportiest bikes out on the market today. It is still being sold and produced, and riders love how they look on this bike - pretty is as pretty►
Read more...
-
Scorpa T-Ride 250F conquers the challenges
2015-03-31 01:20:43
Today, there is a plenty of choices concerning the different motorcycles. They are created for different purposes according to their design and specifications.
Among a wide range of two-wheeled vehicles the urban scooters are allocated, whose compact...
Read more...
-
Schwinn Hope 150: a cute pinkie scooter for ladies only
2015-03-31 01:14:10
If speak honestly, the first time I saw this scooter, I couldn't shake the one thought. Its pale pink color hints for what a reason this vehicle was developed and for whom.
Of course, it's hard to...
Read more...
-
Saxon Crown, a hell hound
2015-03-31 01:08:01
Saxon Crown series includes four generations of custom bikes, which can oustandingly impress with their design.
The first generation of Crown hit the market in 2008. This custom cruiser looks slim and elegant (although such description is...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2006
- 2006 Vespa LX 125cc 4T
- 2006 Vespa LX 150
- 2006 Vespa LX 50cc 2T
- 2006 Vespa LX 50cc 4T
- 2006 Vespa PX 125
- 2006 Vespa PX 150
- 2006 Victory Ness Signature Series Jackpot
- 2006 Victory Vegas 8 Ball
- 2006 Victory Vegas Jackpot
- 2006 Victory Victory Hammer
- 2006 Victory Victory Kingpin
- 2006 Victory Victory Touring Cruiser
- 2006 Victory Victory Vegas
- 2006 Vyrus 984 C3 V2
- 2006 Vyrus 985 C3 V4
- 2006 Yamaha Aerox Race Replica
- 2006 Yamaha Black Max
- 2006 Yamaha BT 1100 Bulldog
- 2006 Yamaha BWs
- 2006 Yamaha BWs 12 inch

