2004 Moto Guzzi V11 Le Mans gallery
2004 Moto Guzzi V11 Le Mans
TYPE: Sport touring
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1064.00 ccm (64.93 cubic inches) | Power: | 89,85 |
| Engine type: | V2 | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 92.0 x 80.0 mm (3.6 x 3.1 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 9.8:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 226.0 kg (498.2 pounds) |
| Seat height: | 800 mm (31.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,490 mm (58.7 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 180/55-ZR17 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 20.70 litres (5.47 gallons) |
| Color options: | Rosso race, Grigio titanium |
News
-
Moto Guzzi V7 Stone, an icon bike in the riding world
2015-03-30 03:28:32
The Moto Guzzi V7 Stone is a very popular bike from 2014 and is still being produced and manufactured today. Keeping the respect to the bike traditions, it is truly stylish and really iconic vehicle.
Young riders►
Read more...
-
Donghai SM 750 - one of the best touring bikes in the class
2015-03-25 21:53:04
The Donghai SM 750 is a bike that has been considered a very classic model. Made in the late 1980’s, these bikes are very popular among collectors and riders of all ages.
They are defined as touring-class...
Read more...
-
One of the most popular classic bikes of the world, Dnepr MT 10 (with sidecar)
2015-03-25 21:31:20
Made by the Dnepr Company, the Dnepr MT 10 was made in the late 1990’s and is still considered one of the classic bikes of today.
The Dnepr MT 10 has become very popular among riders and...
Read more...
-
This military-painted Dirico Flyer beats all the standards!
2015-03-25 21:07:13
There are quite a few fans of the Dirico Flyer. From famous celebrities and rock stars, this bike is still one of the most popular on the market today. The bike is still being produced and is popular...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2004
- 2004 Honda VTX1300
- 2004 Honda VTX1300Retro
- 2004 Honda VTX1800
- 2004 Honda VTX1800Retro Cast
- 2004 Honda VTX1800Retro Spoke
- 2004 Honda XR100R
- 2004 Honda XR250R
- 2004 Honda XR400R
- 2004 Honda XR650L
- 2004 Honda XR650R
- 2004 Husaberg FC 450
- 2004 Husaberg FC 550
- 2004 Husaberg FE 450 e
- 2004 Husaberg FE 550 e
- 2004 Husaberg FE 650 e
- 2004 Husaberg FS 450 e
- 2004 Husaberg FS 650 E
- 2004 Husqvarna CR 125
- 2004 Husqvarna CR 250
- 2004 Husqvarna SM 125 S

