2004 Harley-Davidson FLHTCUI Ultra Classic Electra Glide gallery
2004 Harley-Davidson FLHTCUI Ultra Classic Electra Glide
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1449.00 ccm (88.42 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | V2, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 95.3 x 101.6 mm (3.8 x 4.0 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 8.8:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 372.0 kg (820.1 pounds) |
| Seat height: | 693 mm (27.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,592 mm (62.7 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 90/90-16 |
| Rear tyre dimensions: | 150/85-16 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 18.90 litres (4.99 gallons) |
| Color options: | Vivid black, sierra red, luxury teal, luxury blue, glacier white pearl, lava red sunglo, two-tone luxury blue and impact blue, two-tone luxury teal and brilliant silver, two-tone sierra red and brilliant silver, two-tone smokey gold and vivid black |
News
-
Harley-Davidson Sportster 883 Roadster, an immortal legend in the world of the bikes
2015-03-27 23:32:35
This brand name sounds like an immortal legend, and this brand name is Harley-Davidson.
The Harley-Davidson Sportster 883 Roadster has the look and feel of the motorcycles from the Hollywood movies. It is very popular among older►
Read more...
-
Shineray XY125-5 is ready to all possible issues on your way
2015-03-31 01:37:32
If you have a desire to run fast across city streets or to make breathtaking jumps, Shineray XY125-5 is your happy choice.
Almost all motorcycles that belong to Enduro class, in fact, constitute a light bike with...
Read more...
-
Sherco Trial 2.9 if fond of doing stunts
2015-03-31 01:32:12
I don't want to start my story about Sherco Trial 2.9 with the fact like that the bike has not seat, passenger foot pegs and what volume of its tank.
By the way, according to experienced users,...
Read more...
-
Senke SK 100, a lonely traveler
2015-03-31 01:27:00
The Senke company released 4 models of motorcycles till nowadays. Its production could be offered to different customer groups, but for those who like light move, we recommend paying attention to the Senke SK 100 motorcycle.
This...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2004
- 2004 BMW R1200GS
- 2004 BMW R850R
- 2004 Buell Blast
- 2004 Buell Firebolt XB12R
- 2004 Buell Firebolt XB9R
- 2004 Buell Lightning XB12S
- 2004 Buell Lightning XB9S
- 2004 Cagiva Mito 125
- 2004 Cagiva Navigator 1000
- 2004 Cagiva Raptor 1000
- 2004 Cagiva Raptor 125
- 2004 Cagiva Raptor 650
- 2004 Cagiva V-Raptor 1000
- 2004 Cagiva V-Raptor 650
- 2004 Cagiva Xtra-Raptor 1000
- 2004 CPI GTR 50
- 2004 CPI Hussar 50
- 2004 CPI Oliver 50
- 2004 CPI Popcorn 50
- 2004 CPI Supercross 50

