2004 GAS GAS SM 450 gallery
2004 GAS GAS SM 450
TYPE: Super motard
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 399.00 ccm (24.35 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 95.0 x 62.6 mm (3.7 x 2.5 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 105.0 kg (231.5 pounds) |
| Seat height: | 900 mm (35.4 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,475 mm (58.1 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/60-17 |
| Rear tyre dimensions: | 150/60-17 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 9.50 litres (2.51 gallons) |
| Color options: | Red/black/grey |
News
-
Fast Fast also known as GAS GAS Pampera 125
2015-03-27 21:48:28
The GAS GAS Pampera 125 was also known as “Fast Fast” in the early 2000’s. This bike became extremely popular in the motor cross and dirt bike riding world.
It is a great starter bike for those►
Read more...
-
The Matchless G 80 E one of the vintage bikes from the late 80s
2015-03-30 02:19:07
The Matchless G 80 E is one of the vintage bikes from the late 1980’s, with models being produced well into 1988. This bike is in the category of classic motorcycles and is one of the best for...
Read more...
-
XOR XO2 125: you have never met such a compact scooter before!
2015-03-28 01:26:37
The demand for fast electric scooters seems to be solved for a nearest future. A XOR XO2 125 scooter with a quiet modest design from the XOR Motors in 8-kilowatt version took this honored place. With exceptional power,...
Read more...
-
Xmotos XB-21 leading the sales race
2015-03-28 01:17:33
Motorcycles under the Xmotos brand have gained an immense popularity not only among the restless teenagers, but among more modest fans of fast driving.
Accurate as a watch its production line, professional staff experience and original ideas...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2004
- 2004 Yamaha FZS 1000 Fazer
- 2004 Yamaha Majesty 400
- 2004 Yamaha MT-03
- 2004 Yamaha PW50
- 2004 Yamaha PW80
- 2004 Yamaha Road Star Midnight Silverado 1700
- 2004 Yamaha TDM 900
- 2004 Yamaha Tmax 500
- 2004 Yamaha TT 600 RE
- 2004 Yamaha TT-R 125
- 2004 Yamaha TT-R 125 LW E
- 2004 Yamaha TT-R 225
- 2004 Yamaha TT-R 90 E
- 2004 Yamaha TW 125
- 2004 Yamaha TZR 50
- 2004 Yamaha Versity 300
- 2004 Yamaha WR250F
- 2004 Yamaha WR450 F
- 2004 Yamaha WR450 F 2TRAC
- 2004 Yamaha XJR 1300

