2004 Yamaha XVS 650 Drag Star gallery
2004 Yamaha XVS 650 Drag Star
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 649.00 ccm (39.60 cubic inches) | Power: | 39,42 |
| Engine type: | V2 | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 81.0 x 63.0 mm (3.2 x 2.5 inches) | Gearbox: | |
| Cooling system: | Air | Compression: | 9.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 220.0 kg (485.0 pounds) |
| Seat height: | 695 mm (27.4 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,610 mm (63.4 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 100/90-ZR19 |
| Rear tyre dimensions: | 170/80-ZR15 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Other specs | |
|---|---|
| Color options: | Metallic silver |
News
-
Yamaha YBR 125 is still on the top of popularity
2015-03-27 02:37:57
The Yamaha YBR 125 is a great bike for beginners. Buying Yamaha YBR 125, an unexperienced rider gets everything he needs and doesn't put his life in danger (for more power you need some relevant experience accordingly).
►
Read more...
-
Minsk 12 - proven over time
2015-03-30 02:54:32
The Minsk 12 is a great bike if you are looking for a vintage, naked bike. This bike was first produced and manufactured in Belarus and many older models are still being sold, but this model is not...
Read more...
-
Mikilon CD125A, a bike with a funny brand name
2015-03-30 02:48:07
The Mikilon CD125A was first produced in 2008 and is considered to be in the motor cross category. This is a great bike for new racers and new riders in general.
The Mikilon CD125A features a single...
Read more...
-
A Naked bike of Midual Roadster 900
2015-03-30 02:41:57
The Midual Roadster 900 is considered a naked bike. It was first produced and manufactured in 2000 and is still being sold all over the world right now. Many experienced riders like the "overcooled" look of this bike...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2004
- 2004 Suzuki V-Strom 650
- 2004 Suzuki Volusia 800
- 2004 Suzuki Volusia 800 Limited
- 2004 Sym HD 125
- 2004 Sym HD 200
- 2004 Sym Husky 125 Euro I
- 2004 Sym Husky 150 Euro I
- 2004 TM racing C1 Bambino
- 2004 TM racing C2 Bambino
- 2004 TM racing CR2 Bambino
- 2004 TM racing EN 125 Enduro
- 2004 TM racing EN 250 Enduro
- 2004 TM racing EN 250 F ES Enduro
- 2004 TM racing EN 450 F ES Enduro
- 2004 TM racing MX 125 Cross
- 2004 TM racing MX 250 Cross
- 2004 TM racing MX 450 F Cross
- 2004 TM racing MX 450 F ES Cross
- 2004 TM racing MX 85 Junior Cross
- 2004 TM racing SMM 125 Black Dream
