2004 Yamaha TT 600 RE gallery
2004 Yamaha TT 600 RE
TYPE: Enduro
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 559.00 ccm (34.11 cubic inches) | Power: | 41,57 |
| Engine type: | Single cylinder, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 95.0 x 84.0 mm (3.7 x 3.3 inches) | Gearbox: | |
| Cooling system: | Air | Compression: | 8.5:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 153.0 kg (337.3 pounds) |
| Seat height: | 890 mm (35.0 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,480 mm (58.3 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 90/90-21 |
| Rear tyre dimensions: | 130/80-18 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Color options: | Racing blue |
News
-
Yamaha YBR 125 is still on the top of popularity
2015-03-27 02:37:57
The Yamaha YBR 125 is a great bike for beginners. Buying Yamaha YBR 125, an unexperienced rider gets everything he needs and doesn't put his life in danger (for more power you need some relevant experience accordingly).
►
Read more...
-
MBK Flame 125 - an ideal scooter for the city streets
2015-03-30 02:28:03
The MBK Flame 125 was first produced in 2004 and is a very popular scooter for those who love riding on the city streets or smaller highways. The main thing is its comfort and easy-to-handle options.
The...
Read more...
-
Mavizen TTX02 - for those learning to ride
2015-03-30 02:23:35
The Mavizen TTX02 is a bike that was first made and manufactured in 2012. This racing, sport bike is slender and sleek.
It has an electric engine and a twin DC, brushed motor. It is very popular...
Read more...
-
The Matchless G 80 E one of the vintage bikes from the late 80s
2015-03-30 02:19:07
The Matchless G 80 E is one of the vintage bikes from the late 1980’s, with models being produced well into 1988. This bike is in the category of classic motorcycles and is one of the best for...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2004
- 2004 Aprilia RX 50
- 2004 Aprilia RX 50 Racing
- 2004 Aprilia Scarabeo 125
- 2004 Aprilia Scarabeo 500
- 2004 Aprilia SL 1000 Falco
- 2004 Aprilia Tuono 1000 R
- 2004 Aprilia Tuono 1000 R Factory
- 2004 Aprilia TUONO 125
- 2004 Aprilia Tuono 50
- 2004 Bajaj Discover DTSi
- 2004 Benelli Tornado Tre 900
- 2004 Benelli Tornado Tre 900 LE
- 2004 Benelli Tornado Tre 900 RS
- 2004 Beta Alp 200
- 2004 Beta Alp 4.0
- 2004 Beta Ark 50 K Series
- 2004 Beta Ark 50 X Type
- 2004 Beta Ark Air Cooled 50
- 2004 Beta Ark Liquid Cooled 50
- 2004 Beta Eikon 4T 125

