2004 Yamaha FZ6 Fazer gallery
2004 Yamaha FZ6 Fazer
TYPE: Naked bike
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 600.00 ccm (36.61 cubic inches) | Power: | 96,55 |
| Engine type: | In-line four | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 65.5 x 44.5 mm (2.6 x 1.8 inches) | Gearbox: | |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 12.2:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 186.0 kg (410.1 pounds) |
| Seat height: | 795 mm (31.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,440 mm (56.7 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 180/55-ZR17 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Color options: | Silver tech, Galaxy blue, Blue stone |
News
-
Yamaha YBR 125 is still on the top of popularity
2015-03-27 02:37:57
The Yamaha YBR 125 is a great bike for beginners. Buying Yamaha YBR 125, an unexperienced rider gets everything he needs and doesn't put his life in danger (for more power you need some relevant experience accordingly).
►
Read more...
-
Ghezzi-Brian Supertwin 1100 - cool to look, cool to handle
2015-03-27 22:09:27
The Ghezzi-Brian Supertwin 1100 is a very sporty muscular bike from 2011 that is still in production and manufacturing today.
With its very trendy and sporty look, it has become incredibly popular with the younger riders and...
Read more...
-
G&G Spartaco 1100 - a custom handbuild cruiser
2015-03-27 22:05:17
The G&G Spartaco 1100 is a great custom cruiser that was produced and sold beginning in 2001. These bikes combine the look and feel of the old school motorcycles.
Veteran collectors and riders love the spirited way...
Read more...
-
A Genuine design of Genuine Scooter Stella
2015-03-27 21:58:43
Made in Taiwan, the Genuine Scooter Stella is one of the most popular scooters in the world. It has a funky look of some of the vintage scooters of previous decades, but was made beginning in the late...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
-
Big Bear Choppers Devil´s Advocate 100 EFI
-
Beta RE 125 4T
-
Big Bear Choppers Devil´s Advocate ProStreet 100 Carb
Other motorcycles in 2004
- 2004 Beta Minitrial
- 2004 Beta Motard 4.0
- 2004 Beta Rev 3
- 2004 Beta Rev 50
- 2004 Beta Rev 80
- 2004 Beta RR Enduro 50
- 2004 Beta RR Enduro 50 Alu
- 2004 Beta RR Motard 50
- 2004 Beta RR Motard 50 Alu
- 2004 BMW F650CS
- 2004 BMW F650CS Scarver
- 2004 BMW F650GS Dakar
- 2004 BMW K1200GT
- 2004 BMW K1200LT
- 2004 BMW K1200RS
- 2004 BMW R1100S
- 2004 BMW R1100S BoxerCup Replica
- 2004 BMW R1150GS Adventure
- 2004 BMW R1150R
- 2004 BMW R1150R Rockster

