2007 Yamaha YZF-R6 gallery
2007 Yamaha YZF-R6
TYPE: Sport
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 599.00 ccm (36.55 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | In-line four | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 67.0 x 42.5 mm (2.6 x 1.7 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 12.8:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 161.9 kg (357.0 pounds) |
| Seat height: | 851 mm (33.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,379 mm (54.3 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 180/55-ZR17 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 17.41 litres (4.60 gallons) |
News
-
Yamaha YBR 125 is still on the top of popularity
2015-03-27 02:37:57
The Yamaha YBR 125 is a great bike for beginners. Buying Yamaha YBR 125, an unexperienced rider gets everything he needs and doesn't put his life in danger (for more power you need some relevant experience accordingly).
►
Read more...
-
Be on trend with E-Tropolis Future!
2015-03-27 01:42:19
E-Tropolis Future is a very trendy, electric scooter. This scooter came out in the mid 2000’s with production starting in 2011. This scooter has an electric engine and can go up to 28 to 38 miles per hour.
...
Read more...
-
E-Ton Beamer 50, a scooter from the early 2000s
2015-03-27 01:35:28
The E-Ton Beamer 50 is a scooter from the early 2000’s. It is one of the best scooters for new riders and veteran scooter collectors and riders.
This scooter features an automatic transmission and can go from...
Read more...
-
Derringer Derringer sold by the piece
2015-03-27 01:30:19
Some of the eye-catching but rare known electric bicycles in the world are from the Derringer Company. Since the early 1920’s, this company has been making bikes that are made for not only riding, but intense racing as...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2007
- 2007 Titan Bobbers
- 2007 Titan Gecko RM Stretch
- 2007 Titan Radical Rigid Chopper
- 2007 Titan Sidewinder Hardtail
- 2007 Titan Sidewinder Lowrider Softail
- 2007 Titan Sidewinder Rubber Mount Chopper
- 2007 TM racing EN 125
- 2007 TM racing EN 250
- 2007 TM racing EN 250 F e.s.
- 2007 TM racing EN 300
- 2007 TM racing EN 450 F e.s.
- 2007 TM racing EN 530 F e.s.
- 2007 TM racing MX 125
- 2007 TM racing MX 250
- 2007 TM racing MX 250 F
- 2007 TM racing MX 450 F
- 2007 TM racing MX 530 F
- 2007 TM racing MX 85 Junior
- 2007 TM racing SMM 125 Black Dream
- 2007 TM racing SMM 450 F Black Dream e.s.

