2007 Yamaha YZF R1 gallery
2007 Yamaha YZF R1
TYPE: Sport
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 998.00 ccm (60.90 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | In-line four | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 77.0 x 53.6 mm (3.0 x 2.1 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 12.7:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 176.9 kg (390.0 pounds) |
| Seat height: | 836 mm (32.9 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,415 mm (55.7 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 190/50-ZR17 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 17.97 litres (4.75 gallons) |
News
-
Yamaha YBR 125 is still on the top of popularity
2015-03-27 02:37:57
The Yamaha YBR 125 is a great bike for beginners. Buying Yamaha YBR 125, an unexperienced rider gets everything he needs and doesn't put his life in danger (for more power you need some relevant experience accordingly).
►
Read more...
-
Vuka RM 125, a new leader of South African market
2015-03-31 11:55:27
Vuka Scuta, a South African company, started its work in 2006. Now Vuka is engaged in the manufacture and sale of scooters.
On the wave of a huge increase in the popularity of these vehicles in the...
Read more...
-
Voxan V2 Cafe Racer: still remains in memory of bikers
2015-03-31 04:16:23
Beginning in 1995, the company Voxan slowly, but surely, went to mass production.
Eighteen months later, in may 1997, it presented the first concept and successfully completed the testing and debugging of the new engine. In September...
Read more...
-
VOR 503 Supermoto SM: one more creation from Vertemati
2015-03-31 04:10:30
In the middle of 1990-ies, the company VOR Motori started a manufacture - in small series - of sports motorcycles with an original design of Vertemati brothers. Those bikes brought fame to Vertemati brand in the 1980-ies. Under...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2007
- 2007 Sym RS 125
- 2007 Sym RV1
- 2007 Sym VS Excel II 125 cc
- 2007 Sym VS Excel II 150 cc
- 2007 Sym Wolf Classic 125
- 2007 Tank Sports 250E
- 2007 Tank Sports Classic 150
- 2007 Tank Sports Classic 50
- 2007 Tank Sports Courier 150
- 2007 Tank Sports Econo 50
- 2007 Tank Sports Minicustom 50
- 2007 Tank Sports Racer 150
- 2007 Tank Sports Racer 150 Deluxe
- 2007 Tank Sports Racer 150 DS
- 2007 Tank Sports Sporty 150
- 2007 Tank Sports Sporty 150 Deluxe
- 2007 Tank Sports Sporty 150 Euro
- 2007 Tank Sports Sporty 50
- 2007 Tank Sports TKX 110
- 2007 Tank Sports TKX 200

