2004 Benelli Tornado Tre 900 LE gallery
2004 Benelli Tornado Tre 900 LE
TYPE: Sport
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 898.00 ccm (54.80 cubic inches) | Power: | 140,8 |
| Engine type: | In-line three | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 88.0 x 49.2 mm (3.5 x 1.9 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 11.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 185.0 kg (407.9 pounds) |
| Seat height: | 810 mm (31.9 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,419 mm (55.9 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-17 |
| Rear tyre dimensions: | 180/55-17 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 9.00 litres (2.38 gallons) |
| Color options: | Grey |
News
-
Benelli TnT 1130 - a Funky Stylish Boy
2015-03-18 17:33:29
One of the striking features of the bike by DSK, Benelli TnT 1130 is its design and look. For those bike enthusiasts who are looking for the one of the best combination of performance and design, then this►
Read more...
-
Can-Am MX6 400: A wonderful crossover bike
2015-03-18 21:45:34
In the year 1980 the Can-Am MX6 400 bike came into existence, and it is still going strong. There is no shortage of popularity for this bike in the market. You would often find bike enthusiasts riding the...
Read more...
-
Cagiva Mito 125: An unrestricted wonder
2015-03-18 21:19:17
Cagiva Mito 125 is an object of desire for both those who love to ride a motorcycle and those who are learning to ride a motorcycle. The handling is wonderful and comes with a slick gearbox, good braking...
Read more...
-
CMC DeLuxe makes your riding really Deluxe!
2015-03-18 23:13:41
The CMC DeLuxe is a scooter vehicle known for its impressive features. The vehicle is easy to ride and brings an amazing feeling while on the way. The popularity has increased a lot since it was produced. The...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2004
- 2004 MV Agusta F4 SPR
- 2004 PGO i-Charge 125
- 2004 PGO My BuBu 125
- 2004 PGO T-Rex 125
- 2004 PGO T-Rex 150
- 2004 Polini GR 3 Reverse Minimoto
- 2004 Polini Mini Supermotard
- 2004 Polini X1 P Minicross
- 2004 Sherco 0.5 Trial
- 2004 Sherco 0.8 Trial
- 2004 Sherco 1.25 Trial
- 2004 Sherco 2.0 Trial
- 2004 Sherco 2.5 Trial
- 2004 Sherco 2.9 Trial
- 2004 Sherco CityCorp 125 4T Enduro
- 2004 Sherco CityCorp 125 4T Super motard
- 2004 Sherco Enduro 50 cc
- 2004 Sherco Supermotard 50 cc
- 2004 Suzuki Bandit 1200 N
- 2004 Suzuki Bandit 1200S

