2004 Yamaha FZS 1000 Fazer gallery
2004 Yamaha FZS 1000 Fazer
TYPE: Naked bike
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 998.00 ccm (60.90 cubic inches) | Power: | 141,07 |
| Engine type: | In-line four | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 74.0 x 58.0 mm (2.9 x 2.3 inches) | Gearbox: | |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 11.4:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 208.0 kg (458.6 pounds) |
| Seat height: | 825 mm (32.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,450 mm (57.1 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 180/55-ZR17 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Color options: | Silver storm, Galaxy blue, Silver tech |
News
-
Yamaha YBR 125 is still on the top of popularity
2015-03-27 02:37:57
The Yamaha YBR 125 is a great bike for beginners. Buying Yamaha YBR 125, an unexperienced rider gets everything he needs and doesn't put his life in danger (for more power you need some relevant experience accordingly).
►
Read more...
-
Factory Bike Chrono SM 250: easy to handle, easy to own
2015-03-27 02:00:58
One of the coolest and most popular supermotard is the Factory Bike Chrono SM 250.
These bikes were produced and sold beginning in 2004, and they vary in price from $3,400 to $5,600. This bike features a...
Read more...
-
A custom-made chopper of Exile Cycles Bar Hopper
2015-03-27 01:53:49
The Exile Cycles Bar Hopper is one of the best bikes on the market today. It was widely made and sold in 2010, but is still being sold all over the world.
The Exile Cycles Bar Hopper...
Read more...
-
Evolve Helium - for the fans of open roads
2015-03-27 01:46:35
The Evolve Helium is a very lightweight frame. It is a scooter from 2012 and runs on an electric engine. This is a very trendy and popular scooter among new riders and veteran collectors as well.
One...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
-
Harley-Davidson Dyna Glide Low Rider
-
Harley-Davidson XL883C Sportster Custom
-
Harley-Davidson Sportster 1200
Other motorcycles in 2004
- 2004 TM racing EN 250 F ES Enduro
- 2004 TM racing EN 450 F ES Enduro
- 2004 TM racing MX 125 Cross
- 2004 TM racing MX 250 Cross
- 2004 TM racing MX 450 F Cross
- 2004 TM racing MX 450 F ES Cross
- 2004 TM racing MX 85 Junior Cross
- 2004 TM racing SMM 125 Black Dream
- 2004 TM racing SMM 530 F Black Dream
- 2004 TM racing SMR 450 ES Racing
- 2004 TM racing SMX 450 Competition
- 2004 TM racing SMX 660 Competition
- 2004 Triumph America
- 2004 Triumph Bonneville
- 2004 Triumph Bonneville T100
- 2004 Triumph Daytona 600
- 2004 Triumph Daytona 955i
- 2004 Triumph Rocket III
- 2004 Triumph Speed Four
- 2004 Triumph Speed Triple
