2007 Yamaha YZF-R6S gallery
2007 Yamaha YZF-R6S
TYPE: Sport
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 600.00 ccm (36.61 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | In-line four, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 65.5 x 44.5 mm (2.6 x 1.8 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 12.4:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 161.9 kg (357.0 pounds) |
| Seat height: | 820 mm (32.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,384 mm (54.5 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/60-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 180/55-ZR17 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 17.03 litres (4.50 gallons) |
News
-
Yamaha YBR 125 is still on the top of popularity
2015-03-27 02:37:57
The Yamaha YBR 125 is a great bike for beginners. Buying Yamaha YBR 125, an unexperienced rider gets everything he needs and doesn't put his life in danger (for more power you need some relevant experience accordingly).
►
Read more...
-
A Genuine design of Genuine Scooter Stella
2015-03-27 21:58:43
Made in Taiwan, the Genuine Scooter Stella is one of the most popular scooters in the world. It has a funky look of some of the vintage scooters of previous decades, but was made beginning in the late...
Read more...
-
Generic Ideo 50 generating design ideas
2015-03-27 21:54:06
The Generic Ideo 50 was first produced and manufactured in 2010 and is a great scooter for new and veteran riders alike.
This scooter features a single cylinder, two-stroke engine with 2.50 horsepower at 6,000 RPMs. It...
Read more...
-
Fast Fast also known as GAS GAS Pampera 125
2015-03-27 21:48:28
The GAS GAS Pampera 125 was also known as “Fast Fast” in the early 2000’s. This bike became extremely popular in the motor cross and dirt bike riding world.
It is a great starter bike for those...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2007
- 2007 Macbor XC 510 S
- 2007 Macbor XC 512 PRO
- 2007 Macbor XC 512 Racing
- 2007 Macbor XC 512 S
- 2007 Macbor XC 512 T
- 2007 Macbor XC 515 R 6V
- 2007 Macbor XC R 125
- 2007 Malaguti Ciak Master 125
- 2007 Malaguti Ciak Master 150
- 2007 Malaguti Ciak Master 200
- 2007 Malaguti Ciak Master 50
- 2007 Malaguti Ciak Master 50 4 tempi
- 2007 Malaguti Drakon NKD 50
- 2007 Malaguti F10 Jet Line Wap
- 2007 Malaguti F15 Firefox Ducati Corse SBK
- 2007 Malaguti F15 Firefox Mechatronic
- 2007 Malaguti Firefox 50
- 2007 Malaguti Grizzly 10 Enduro
- 2007 Malaguti Grizzly 12 Cross
- 2007 Malaguti GT500 Spidermax

