2004 Beta Euro 350 Cruiser gallery
2004 Beta Euro 350 Cruiser
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 349.00 ccm (21.30 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 79.0 x 71.2 mm (3.1 x 2.8 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 9.5:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 140.0 kg (308.6 pounds) |
| Seat height: | 730 mm (28.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,470 mm (57.9 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/80-16 |
| Rear tyre dimensions: | 140/90-15 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 22.00 litres (5.81 gallons) |
| Color options: | Red/grey, Blue/grey |
News
-
Beta Alp 200 survives all the competition
2015-03-18 17:37:51
For bike lovers, it is extremely important to know if they can ride off the roads as well. For riding off roads with an equally satisfying performance, the Beta Alp 200 bike manufacturers have provided them with a►
Read more...
-
Dodge Tomahawk trendy concept
2015-03-18 14:35:44
The Dodge Tomahawk was introduced in 2003 and is a non-street legal concept created by the Dodge Company. When it was first introduced, the makers said that it could go up to 420mph, but the street tests only...
Read more...
-
The hidden shock suspension of Big Dog K-9
2015-03-18 17:58:01
This bike is a 2006 model with hidden shocks for its rear suspension. No doubt, this gives the experience of a smooth drive. For those bikers who need a comfortable, smooth ride, the Big Dog K-9 motorbike is...
Read more...
-
Sporting bike with the Blata Origami B1
2015-03-18 18:05:11
These bikes are manufactured completely for the sports segment. The Blata Origami B1 bike is only for bikers willing to take on high speed and ride on race tracks. This runs only on tracks with no disturbances and...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2004
- 2004 Jincheng JC 50 Q-9
- 2004 Jincheng JC 70 Y
- 2004 Jincheng JC125 -30
- 2004 Jinlun JL 125-9
- 2004 Jinlun JL 150-7
- 2004 Jinlun JL 250-5
- 2004 Jinlun JL 250 T
- 2004 Kawasaki Eliminator 125
- 2004 Kawasaki ER-5
- 2004 Kawasaki GPZ500S
- 2004 Kawasaki KLE500
- 2004 Kawasaki KLR650
- 2004 Kawasaki KLV1000
- 2004 Kawasaki KLX110
- 2004 Kawasaki KX125
- 2004 Kawasaki KX250
- 2004 Kawasaki KX250F
- 2004 Kawasaki KX65
- 2004 Kawasaki KX85
- 2004 Kawasaki KX85-II

