2004 Benelli Tornado Tre 900 RS gallery
2004 Benelli Tornado Tre 900 RS
TYPE: Sport
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 898.00 ccm (54.80 cubic inches) | Power: | 140,8 |
| Engine type: | In-line three, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 88.0 x 49.2 mm (3.5 x 1.9 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 11.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 195.0 kg (429.9 pounds) |
| Seat height: | 810 mm (31.9 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,419 mm (55.9 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-17 |
| Rear tyre dimensions: | 190/50-17 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 9.00 litres (2.38 gallons) |
| Color options: | Red |
News
-
Benelli TnT 1130 - a Funky Stylish Boy
2015-03-18 17:33:29
One of the striking features of the bike by DSK, Benelli TnT 1130 is its design and look. For those bike enthusiasts who are looking for the one of the best combination of performance and design, then this►
Read more...
-
A custom bike Dam Tech Twin American 13c Delaware being an extraordinary legend
2015-03-24 18:53:23
The Dam Tech Twin American 13c Delaware is one of the most popular motorcycles in the United States. Each and every one of these bikes is handmade only, and the quality of craftsmanship that is put into these...
Read more...
-
Choosing a sporting Dafra Speed 150, you should know this!
2015-03-24 18:48:35
For fans of sporting bikes and dirt track racing, the Dafra Speed 150 is one of the best bikes on the market today.
These bikes have been made and manufactured for quite a few decades. The Dafra Speed...
Read more...
-
Dafier DFE 100 - oldest but trusted
2015-03-24 18:43:55
The Dafier DFE 100 is one of the oldest and trusted bikes on the market today. These bikes have been made and manufactured since the early 1970’s and offer some of the best quality that there is.
This...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2004
- 2004 Kawasaki ER-5
- 2004 Kawasaki GPZ500S
- 2004 Kawasaki KLE500
- 2004 Kawasaki KLR650
- 2004 Kawasaki KLV1000
- 2004 Kawasaki KLX110
- 2004 Kawasaki KX125
- 2004 Kawasaki KX250
- 2004 Kawasaki KX250F
- 2004 Kawasaki KX65
- 2004 Kawasaki KX85
- 2004 Kawasaki KX85-II
- 2004 Kawasaki Ninja ZX-10R (ZX1000-C1)
- 2004 Kawasaki Ninja ZX-12R
- 2004 Kawasaki Ninja ZX-6R
- 2004 Kawasaki Ninja ZX-6RR
- 2004 Kawasaki Ninja ZX-9R
- 2004 Kawasaki VN1500 Classic Tourer Fi
- 2004 Kawasaki VN1600 Classic
- 2004 Kawasaki VN1600 Mean Streak

