2004 Benelli Tornado Tre 900 gallery
2004 Benelli Tornado Tre 900
TYPE: Sport
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 898.00 ccm (54.80 cubic inches) | Power: | 140,8 |
| Engine type: | In-line three | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 88.0 x 49.2 mm (3.5 x 1.9 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 11.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 198.0 kg (436.5 pounds) |
| Seat height: | 810 mm (31.9 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,419 mm (55.9 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-17 |
| Rear tyre dimensions: | 180/55-17 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 9.00 litres (2.38 gallons) |
| Color options: | Red, Gren/grey, Black/grey |
News
-
Benelli TnT 1130 - a Funky Stylish Boy
2015-03-18 17:33:29
One of the striking features of the bike by DSK, Benelli TnT 1130 is its design and look. For those bike enthusiasts who are looking for the one of the best combination of performance and design, then this►
Read more...
-
The strong and powerful LML Beamer
2015-03-23 22:58:03
This bike is an entry level sports type bike manufactured in the year 2010 by the LML bike makers. The LML Beamer bike sports a sleek design and a strong body aimed to perform on the roads. The...
Read more...
-
Feel Comfortable with Buell Blast
2015-03-18 21:05:13
It is not the features that make the Buell Blast a hit; but its class that makes it different from other types of motorcycles in the market despite its basic features. It is a part of the Harley-Davidson...
Read more...
-
Kinroad XT100-9 Blue Eagle grabs all the attention
2015-03-23 17:28:45
Those of you who are really looking for a sports bike for them the best option in the market is the Kinroad XT100-9 Blue Eagle.
The bike was introduced in the year 2010 and since then it...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2004
- 2004 Sherco 0.8 Trial
- 2004 Sherco 1.25 Trial
- 2004 Sherco 2.0 Trial
- 2004 Sherco 2.5 Trial
- 2004 Sherco 2.9 Trial
- 2004 Sherco CityCorp 125 4T Enduro
- 2004 Sherco CityCorp 125 4T Super motard
- 2004 Sherco Enduro 50 cc
- 2004 Sherco Supermotard 50 cc
- 2004 Suzuki Bandit 1200 N
- 2004 Suzuki Bandit 1200S
- 2004 Suzuki Bandit 600 N
- 2004 Suzuki Bandit 600 S
- 2004 Suzuki Burgman 400
- 2004 Suzuki Burgman 650
- 2004 Suzuki DR-Z 250
- 2004 Suzuki DR-Z 400 E
- 2004 Suzuki DR-Z 400 S
- 2004 Suzuki DR200SE
- 2004 Suzuki GS 500F

