2004 Moto Guzzi California EV gallery
2004 Moto Guzzi California EV
TYPE: Touring
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1064.00 ccm (64.93 cubic inches) | Power: | 73,76 |
| Engine type: | V2, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 92.0 x 80.0 mm (3.6 x 3.1 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 9.8:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 251.0 kg (553.4 pounds) |
| Seat height: | 780 mm (30.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,560 mm (61.4 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 110/90-VB18 |
| Rear tyre dimensions: | 150/70-VB17 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 19.00 litres (5.02 gallons) |
| Color options: | Grigio luze, Nero Oyster, Rosso Vintage |
News
-
Moto Guzzi V7 Stone, an icon bike in the riding world
2015-03-30 03:28:32
The Moto Guzzi V7 Stone is a very popular bike from 2014 and is still being produced and manufactured today. Keeping the respect to the bike traditions, it is truly stylish and really iconic vehicle.
Young riders►
Read more...
-
Adly Silver Fox 50, a reliable friend
2015-03-18 15:16:11
For anyone looking for a smaller yet reliable scooter, the Adly Silver Fox 50 is a great buy. This scooter has been manufactured for many years all over the world and is a great beginner scooter for anyone...
Read more...
-
The eye catching Kabirdass K100LA
2015-03-23 17:02:37
This bike is an Indian make and was introduced in the year 2011. The bike is categorised in the scooter type. The Kabirdass K100LA scooter runs on electric power and can attain a top speed of 25km per...
Read more...
-
The elegant ride on Johnny Pag Spyder 300
2015-03-23 16:02:23
This highly powered machine was manufactured in the year 2007. The motorbike is powered with a 300 cc twin cylinder four stroke engine. The engine of Johnny Pag Spyder 300 has a liquid cooling system with 5 speed...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2004
- 2004 Motobi Velvet 400
- 2004 MV Agusta F4 1000 S
- 2004 MV Agusta F4 1000 Tamburini
- 2004 MV Agusta F4 Ago
- 2004 MV Agusta F4 Brutale Oro
- 2004 MV Agusta F4 Brutale S
- 2004 MV Agusta F4 S
- 2004 MV Agusta F4 S 1+1
- 2004 MV Agusta F4 SPR
- 2004 PGO i-Charge 125
- 2004 PGO My BuBu 125
- 2004 PGO T-Rex 125
- 2004 PGO T-Rex 150
- 2004 Polini GR 3 Reverse Minimoto
- 2004 Polini Mini Supermotard
- 2004 Polini X1 P Minicross
- 2004 Sherco 0.5 Trial
- 2004 Sherco 0.8 Trial
- 2004 Sherco 1.25 Trial
- 2004 Sherco 2.0 Trial

