2004 Moto Guzzi Breva V 750 I.E. gallery
2004 Moto Guzzi Breva V 750 I.E.
TYPE: Naked bike
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 744.00 ccm (45.40 cubic inches) | Power: | 44,92 |
| Engine type: | V2, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 80.0 x 74.0 mm (3.1 x 2.9 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 9.6:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 182.0 kg (401.2 pounds) |
| Seat height: | 790 mm (31.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,449 mm (57.0 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 110/70-17 |
| Rear tyre dimensions: | 130/80-17 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 18.00 litres (4.76 gallons) |
| Color options: | Rosso breva, Grigio grigna, Nero pollare |
News
-
Moto Guzzi V7 Stone, an icon bike in the riding world
2015-03-30 03:28:32
The Moto Guzzi V7 Stone is a very popular bike from 2014 and is still being produced and manufactured today. Keeping the respect to the bike traditions, it is truly stylish and really iconic vehicle.
Young riders►
Read more...
-
Mavizen TTX02 - for those learning to ride
2015-03-30 02:23:35
The Mavizen TTX02 is a bike that was first made and manufactured in 2012. This racing, sport bike is slender and sleek.
It has an electric engine and a twin DC, brushed motor. It is very popular...
Read more...
-
The Matchless G 80 E one of the vintage bikes from the late 80s
2015-03-30 02:19:07
The Matchless G 80 E is one of the vintage bikes from the late 1980’s, with models being produced well into 1988. This bike is in the category of classic motorcycles and is one of the best for...
Read more...
-
XOR XO2 125: you have never met such a compact scooter before!
2015-03-28 01:26:37
The demand for fast electric scooters seems to be solved for a nearest future. A XOR XO2 125 scooter with a quiet modest design from the XOR Motors in 8-kilowatt version took this honored place. With exceptional power,...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2004
- 2004 Ducati ST4S
- 2004 Ducati ST4S ABS
- 2004 Ducati Supersport 1000 DS
- 2004 Ducati Supersport 800
- 2004 Enfield Bullet 350
- 2004 Enfield Bullet 500
- 2004 Enfield Bullet Electra 350
- 2004 Enfield Bullet Machismo 350
- 2004 Enfield Bullet Sixty 5
- 2004 Enfield Euro Classic 350
- 2004 Enfield Euro Classic 500
- 2004 Enfield Military 500
- 2004 Enfield Thunderbird 350
- 2004 Enfield US Classic 350
- 2004 Enfield US Classic 500
- 2004 Factory Bike Chrono SM 250
- 2004 Factory Bike Chrono SM50
- 2004 Factory Bike Desert YR250
- 2004 Factory Bike Desert YR50
- 2004 GAS GAS EC 125

