2004 Moto Guzzi California Stone Touring gallery
2004 Moto Guzzi California Stone Touring
TYPE: Touring
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1064.00 ccm (64.93 cubic inches) | Power: | 73,76 |
| Engine type: | V2 | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 92.0 x 80.0 mm (3.6 x 3.1 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 9.8:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 253.0 kg (557.8 pounds) |
| Seat height: | 760 mm (29.9 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,560 mm (61.4 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 110/90-VB18 |
| Rear tyre dimensions: | 140/80-VB17 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 19.00 litres (5.02 gallons) |
| Color options: | Nero shadow, Grigio platino |
News
-
Moto Guzzi V7 Stone, an icon bike in the riding world
2015-03-30 03:28:32
The Moto Guzzi V7 Stone is a very popular bike from 2014 and is still being produced and manufactured today. Keeping the respect to the bike traditions, it is truly stylish and really iconic vehicle.
Young riders►
Read more...
-
Bultaco 125 Streaker: For those who love Spanish bikes
2015-03-18 21:11:50
Those of you who love Spanish bikes should know that the Spanish love bike riding and thus there are many bikes by Spanish manufacturers. Along with the legacy of greats like Derbi and Montesa you would find the...
Read more...
-
Brudeli 654L means Being Completely Different
2015-03-18 18:37:21
Do you have a fetish for unique things in life, even while it comes to the bikes? Then nothing can be a better option for you than choosing the Brudeli 654L. This model is something completely different from...
Read more...
-
Check Out this BucciMoto BR1E 125
2015-03-18 20:58:56
Those of you who want a bike that would never let you down should try out the BucciMoto BR1E 125. It is a bike that is suitable and comfortable for all persons, and it is nimble in traffic...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2004
- 2004 BMW R1200C Montauk
- 2004 BMW R1200CL
- 2004 BMW R1200GS
- 2004 BMW R850R
- 2004 Buell Blast
- 2004 Buell Firebolt XB12R
- 2004 Buell Firebolt XB9R
- 2004 Buell Lightning XB12S
- 2004 Buell Lightning XB9S
- 2004 Cagiva Mito 125
- 2004 Cagiva Navigator 1000
- 2004 Cagiva Raptor 1000
- 2004 Cagiva Raptor 125
- 2004 Cagiva Raptor 650
- 2004 Cagiva V-Raptor 1000
- 2004 Cagiva V-Raptor 650
- 2004 Cagiva Xtra-Raptor 1000
- 2004 CPI GTR 50
- 2004 CPI Hussar 50
- 2004 CPI Oliver 50

