2011 KTM 690 Enduro R gallery
2011 KTM 690 Enduro R
TYPE: Enduro
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 654.00 ccm (39.91 cubic inches) | Power: | 62,09 |
| Engine type: | Single cylinder, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 102.0 x 80.0 mm (4.0 x 3.1 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 11.8:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 138.5 kg (305.3 pounds) |
| Seat height: | 930 mm (36.6 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,498 mm (59.0 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 90/90-21 |
| Rear tyre dimensions: | 140/80-18 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 12.00 litres (3.17 gallons) |
| Starter: | Electric |
News
-
Excellent pleasure with KTM 1190 Adventure
2015-03-23 17:38:57
Those of you who are searching not only the bike best for adventure sport but also the world’s safest motorcycle can go for the KTM 1190 Adventure. The company KTM had brought its first model 1190 Adventure this►
Read more...
-
Fantic TX 150 Caballero, the unrivaled runner in street racing
2015-03-27 02:05:25
This is a great bike for those who love to do motor cross or dirt track racing.
The Fantic TX 150 Caballero is a classic bike from the 1980’s. It has been sold all over the country,...
Read more...
-
Factory Bike Chrono SM 250: easy to handle, easy to own
2015-03-27 02:00:58
One of the coolest and most popular supermotard is the Factory Bike Chrono SM 250.
These bikes were produced and sold beginning in 2004, and they vary in price from $3,400 to $5,600. This bike features a...
Read more...
-
A custom-made chopper of Exile Cycles Bar Hopper
2015-03-27 01:53:49
The Exile Cycles Bar Hopper is one of the best bikes on the market today. It was widely made and sold in 2010, but is still being sold all over the world.
The Exile Cycles Bar Hopper...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2011
- 2011 Enfield Bullet G5 Classic EFI
- 2011 Enfield Bullet G5 Deluxe EFI
- 2011 Enfield Classic 350
- 2011 Enfield Thunderbird TwinSpark
- 2011 Erik Buell Racing 1125R DSB
- 2011 Erik Buell Racing 1125RR ASB
- 2011 Erik Buell Racing 1190RR
- 2011 Exile Cycles Fat Bloke
- 2011 FGR Midalu 2500
- 2011 Fischer MRX
- 2011 Garelli Flexi 125
- 2011 Garelli Flexi 50
- 2011 Garelli GSP 50
- 2011 Garelli XOe
- 2011 GAS GAS EC 125 2T Six-Days
- 2011 GAS GAS EC 125 Racing
- 2011 GAS GAS EC 200 Six-Days
- 2011 GAS GAS EC 250 2T
- 2011 GAS GAS EC 250 2T E
- 2011 GAS GAS EC 250 2T Six-Days

