2010 KTM 125 SX gallery
2010 KTM 125 SX
TYPE: Enduro
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 124.80 ccm (7.62 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder, two-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 54.0 x 54.5 mm (2.1 x 2.1 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 90.8 kg (200.2 pounds) |
| Seat height: | 985 mm (38.8 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,471 mm (57.9 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 80/100-21 |
| Rear tyre dimensions: | 100/90-19 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 8.00 litres (2.11 gallons) |
| Starter: | Kick |
| Color options: | Orange |
News
-
Excellent pleasure with KTM 1190 Adventure
2015-03-23 17:38:57
Those of you who are searching not only the bike best for adventure sport but also the world’s safest motorcycle can go for the KTM 1190 Adventure. The company KTM had brought its first model 1190 Adventure this►
Read more...
-
AJP PR4 Enduro - for those who love riding
2015-03-18 15:28:44
The AJP PR4 Enduro that made in Portugal is a great bike both for the beginners as well as those riders who genuinely just love to ride. This bike features Paioli suspension and a see-thru gas tank that...
Read more...
-
The highly controlled ride on Magni Australia
2015-03-24 01:37:57
The bike By Magni is an excellent sports bike with a 992 cc engine and highly performance oriented design. The Magni Australia is extremely attracting and is available in variety of colours red, black, grey and others. Aggressive...
Read more...
-
Trial with the HM Cota 4RT
2015-03-21 17:16:56
One need not be excellent biker to ride the trial bikes. Similar is the HM Cota 4RT bike manufactured by the Italian Honda Montesa. It is unique in its well-thought design, style and performance.
The bike stands...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2010
- 2010 Ducati Streetfighter S
- 2010 E-max 100L
- 2010 E-max 110S
- 2010 E-max 120L
- 2010 E-max 190L
- 2010 E-max 90S
- 2010 E-max City 80L
- 2010 E-Ton Beamer 50
- 2010 E-Ton Beamer R4 150
- 2010 E-Ton Matrix 50
- 2010 E-Ton Matrix R4 150
- 2010 E-Ton Sport 150
- 2010 E-Ton Sport 50
- 2010 E-Tropolis Future
- 2010 E-Tropolis Retro
- 2010 Ecosse Spirit ES1
- 2010 Ecosse The Heretic
- 2010 Ecosse Titanium
- 2010 Ecosse Titanium Race
- 2010 Ecosse Titanium RR

