2010 KTM 125 EXC gallery
2010 KTM 125 EXC
TYPE: Enduro
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 124.80 ccm (7.62 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder, two-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 54.0 x 54.5 mm (2.1 x 2.1 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 97.0 kg (213.8 pounds) |
| Seat height: | 985 mm (38.8 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,471 mm (57.9 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 90/90-21 |
| Rear tyre dimensions: | 120/90-18 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 9.50 litres (2.51 gallons) |
| Starter: | Kick |
| Color options: | Orange/black/gray |
News
-
Excellent pleasure with KTM 1190 Adventure
2015-03-23 17:38:57
Those of you who are searching not only the bike best for adventure sport but also the world’s safest motorcycle can go for the KTM 1190 Adventure. The company KTM had brought its first model 1190 Adventure this►
Read more...
-
Have a fun with Rieju RR 125 Fun Bike!
2015-03-30 21:37:17
You have never got more joy that with this Fun Bike! It delivers so much speed and power that you will never change this reliable friend.
The Rieju RR 125 Fun Bike is made by the Gas-Gas...
Read more...
-
Convenience and Power means Ridley Auto-Glide Chopper
2015-03-30 21:29:31
The Ridley Auto-Glide Chopper is considered to be an auto-glider classic bike and was first manufactured in 2009. The Ridley Auto-Glide Chopper is unexpectedly simple to handle and many of the green unexperienced riders consider it as a...
Read more...
-
Rhino Hunter R wins all the trophies!
2015-03-30 21:23:46
The Rhino Hunter R (where R means Rigid) is considered to be a custom cruiser from 2007. It was produced and sold all over the world, but is deeply rooted in the USA traditional custom cruisers and qualifies...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2010
- 2010 Dafra Speed 150
- 2010 Dafra Super 100
- 2010 Dafra Zig Cub 100
- 2010 Dam Tech Twin American 13c Delaware
- 2010 Dam Tech Twin American 13c Pennsylvania
- 2010 DB Motors Pirat Air
- 2010 DB Motors Pirat LC
- 2010 DB Motors Super Sport
- 2010 DB Motors ZZ
- 2010 Derbi Atlantis 50 4T
- 2010 Derbi Atlantis City 50 2T
- 2010 Derbi Boulevard 125 4T
- 2010 Derbi Boulevard 50 2T
- 2010 Derbi Cross City 125
- 2010 Derbi GP1 50
- 2010 Derbi GPR 125 4T 4V
- 2010 Derbi GPR 50 2T
- 2010 Derbi Mulhacen 125
- 2010 Derbi Mulhacen 659
- 2010 Derbi Mulhacen Cafe 125

