2010 KTM 1190 RC8 R Red Bull Limited Edition gallery
2010 KTM 1190 RC8 R Red Bull Limited Edition
TYPE: Sport
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1195.00 ccm (72.92 cubic inches) | Power: | 167,62 |
| Engine type: | Twin, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 105.0 x 69.0 mm (4.1 x 2.7 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 13.5:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 182.0 kg (401.2 pounds) |
| Seat height: | 805 mm (31.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,425 mm (56.1 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-17 |
| Rear tyre dimensions: | 190/55-17 |
| Front brakes: | Double disc. Brem |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 16.50 litres (4.36 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Orange/black/red/yellow |
News
-
Excellent pleasure with KTM 1190 Adventure
2015-03-23 17:38:57
Those of you who are searching not only the bike best for adventure sport but also the world’s safest motorcycle can go for the KTM 1190 Adventure. The company KTM had brought its first model 1190 Adventure this►
Read more...
-
Aprilia RS 125 becomes even better
2015-03-18 16:59:11
The Aprilia RS 125 has been used in the Grand Prix for the long time now. It was initially introduced in 1992 and has been improved since. Created by top company Aprilia, it has been developed with high-end...
Read more...
-
Big Bear Choppers Athena 100 Carb, The Real Headturner
2015-03-18 17:42:03
The real head turner in the list of bikes for sale available, the Big Bear Choppers Athena 100 Carb is amazing in design. This motorcycle is highly customizable as well. The bike feels firm even after being highly...
Read more...
-
Riding the terrain with a powerful Loncin LX 200 GY-4A
2015-03-23 23:02:58
The bike has been developed by the Loncin manufacturers in the year 2005. It has a single cylinder four-stroke 194 cc engine. The Loncin LX 200 GY-4A bike is categorized under supermotard sports bikes. It can deliver a...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2010
- 2010 Schwinn Valo 50
- 2010 Scorpa SR 125-2T
- 2010 Scorpa SR 125-2T Long Ride
- 2010 Scorpa SR-250 2T
- 2010 Scorpa SR-250-2T Long Ride
- 2010 Scorpa SY-125FR
- 2010 Scorpa SY-125FR Long Ride
- 2010 Scorpa SY-250FR
- 2010 Scorpa SY-250FR Long Ride
- 2010 Scorpa T-Ride 124-4T
- 2010 Scorpa T-Ride 250F
- 2010 Sherco SE 0.5
- 2010 Sherco SE 125-F
- 2010 Sherco SE 2.5i -F
- 2010 Sherco SE 3.0i -F
- 2010 Sherco SE 4.5i-F
- 2010 Sherco SE 5.1i-F
- 2010 Sherco SM 0.5 Black Panther
- 2010 Sherco SM 125-F Black Panther
- 2010 Sherco SM 4.5i-F Black Panther

