2004 Moto Guzzi California Aluminium gallery
2004 Moto Guzzi California Aluminium
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1064.00 ccm (64.93 cubic inches) | Power: | 73,76 |
| Engine type: | V2 | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 92.0 x 80.0 mm (3.6 x 3.1 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 9.8:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 251.0 kg (553.4 pounds) |
| Seat height: | 750 mm (29.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,560 mm (61.4 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 110/90-VB18 |
| Rear tyre dimensions: | 140/80-VB17 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 19.00 litres (5.02 gallons) |
| Color options: | Aluminium |
News
-
Moto Guzzi V7 Stone, an icon bike in the riding world
2015-03-30 03:28:32
The Moto Guzzi V7 Stone is a very popular bike from 2014 and is still being produced and manufactured today. Keeping the respect to the bike traditions, it is truly stylish and really iconic vehicle.
Young riders►
Read more...
-
Von Dutch Cruelworld Rigid: a chopper with an original history
2015-03-31 04:06:59
Von Dutch is one of the most interesting motorcycle brands in America. The company appeared thanks to Kenny Howard, an American artist who painted the thought and original design for motorcycles. Later this "passion" has led him to...
Read more...
-
Vmoto Briza: the Australian player on the moto market
2015-03-31 04:03:36
The Vmoto company is an Australian manufacturer of motorcycles from Perth. Its production facilities are located in China. Today Vmoto company says about the expansion of its production, which is related
Today Vmoto company says about the...
Read more...
-
Viper Diablo, stunning and powerful
2015-03-31 03:59:58
Viper is a well-known Chinese brand, which produced motorcycles, mopeds, scooters, ATVs. It includes a range of high-tech enterprises in China.
No matter whether it is a motorcycle, ATV or scooter from VIPER, the whole number of...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2004
- 2004 Husqvarna CR 125
- 2004 Husqvarna CR 250
- 2004 Husqvarna SM 125 S
- 2004 Husqvarna SM 450
- 2004 Husqvarna SM 570 R
- 2004 Husqvarna SM 610 S
- 2004 Husqvarna SMR 630
- 2004 Husqvarna TC 250
- 2004 Husqvarna TC 450
- 2004 Husqvarna TE 450
- 2004 Husqvarna TE 570
- 2004 Husqvarna TE 610 E
- 2004 Husqvarna WR 125
- 2004 Husqvarna WR 250
- 2004 Husqvarna WRE 125
- 2004 Hyosung GA 125 F Cruiser II
- 2004 Hyosung GF 125 Speed
- 2004 Hyosung GT 125 Comet
- 2004 Hyosung GT 250 Comet
- 2004 Hyosung GT 650 Comet

