2004 Moto Guzzi California Stone gallery
2004 Moto Guzzi California Stone
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1064.00 ccm (64.93 cubic inches) | Power: | 73,76 |
| Engine type: | V2 | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 92.0 x 80.0 mm (3.6 x 3.1 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 9.8:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 246.0 kg (542.3 pounds) |
| Seat height: | 760 mm (29.9 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,560 mm (61.4 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 110/90-VB18 |
| Rear tyre dimensions: | 140/80-VB17 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 19.00 litres (5.02 gallons) |
| Color options: | Rosso race, Nero shadow, Grigio platino |
News
-
Moto Guzzi V7 Stone, an icon bike in the riding world
2015-03-30 03:28:32
The Moto Guzzi V7 Stone is a very popular bike from 2014 and is still being produced and manufactured today. Keeping the respect to the bike traditions, it is truly stylish and really iconic vehicle.
Young riders►
Read more...
-
SVM XN 506, the eternal classic
2015-03-31 02:16:49
The modern variety of motorcycle models will confuse everyone. The thing is that currently there is a mixture of motorcycles in all classes.
Each manufacturer tends to highlight their bikes from the crowd, giving them additional properties...
Read more...
-
Suzuki Bandit 400 is ideal for the urban ride
2015-03-31 02:12:22
If you are a resident of the metropolis, who wants to choose the first motorcycle and feel a real drive, the perfect choice for you will become Suzuki Bandit 400!
Why Bandit? Because this bike has excellent...
Read more...
-
Sukida SK-125-6 Patriot: nobody can remain cool-blooded!
2015-03-31 02:06:07
A new Sukida SK-125-6 Patriot was launched in 2009 and became immediately popular, primarily, by its stylish design: a bright color scheme harmonizes nicely with the classic black and silver colours of the motor, well executed graceful curves...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2004
- 2004 Husqvarna WR 250
- 2004 Husqvarna WRE 125
- 2004 Hyosung GA 125 F Cruiser II
- 2004 Hyosung GF 125 Speed
- 2004 Hyosung GT 125 Comet
- 2004 Hyosung GT 250 Comet
- 2004 Hyosung GT 650 Comet
- 2004 Hyosung GV 1000 Cruiser
- 2004 Hyosung GV 125 Cruiser
- 2004 Hyosung GV 250 Cruiser
- 2004 Hyosung GV 650 Cruiser
- 2004 Hyosung MS1 125 Exceed
- 2004 Hyosung MS1 150 Exceed
- 2004 Hyosung RT 125 Karion
- 2004 IZH Cornet 2.673
- 2004 IZH Jupiter 5-020-03
- 2004 IZH Planeta 5 (IZH 7.107)
- 2004 IZH Yunker 6.113-020-05
- 2004 Jincheng GX 125 SR
- 2004 Jincheng JC 100 Y

