2004 Moto Guzzi California EV Touring gallery
2004 Moto Guzzi California EV Touring
TYPE: Touring
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1064.00 ccm (64.93 cubic inches) | Power: | 73,76 |
| Engine type: | V2 | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 92.0 x 80.0 mm (3.6 x 3.1 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 9.8:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 260.0 kg (573.2 pounds) |
| Seat height: | 780 mm (30.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,560 mm (61.4 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 110/90-VB18 |
| Rear tyre dimensions: | 150/70-VB17 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 19.00 litres (5.02 gallons) |
| Color options: | Grigio magnete, Nero Oyster, Rosso vintage |
News
-
Moto Guzzi V7 Stone, an icon bike in the riding world
2015-03-30 03:28:32
The Moto Guzzi V7 Stone is a very popular bike from 2014 and is still being produced and manufactured today. Keeping the respect to the bike traditions, it is truly stylish and really iconic vehicle.
Young riders►
Read more...
-
Victory V92C, a real American cruiser
2015-03-31 03:55:46
The Victory V92C was released in 2000. This motorcycle has a good potential and its shortcomings, which were identified by practices, were fixed in later models, starting with 2002. The original model has an engine with a displacement...
Read more...
-
Vibgyor Gallop 100: a classic parquet enduro
2015-03-31 03:52:52
Among two-wheelers, today become very popular heavy tourist or parquet Enduro (dual-purpose motorcycles, or universals). Vibgyor Gallop 100 is a stunning its example.
These types of motorcycles are very similar, despite their different tooling and handling characteristics. In...
Read more...
-
Vespa Cosa 200 GS: people like it!
2015-03-31 03:48:25
The Vespa scooters have been launched by the Italian Piaggio & Co already more than half a century. During this time, nobody from fans of such vehicles didn't dare to have doubts about the quality of scooters of...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2004
- 2004 Enfield Euro Classic 500
- 2004 Enfield Military 500
- 2004 Enfield Thunderbird 350
- 2004 Enfield US Classic 350
- 2004 Enfield US Classic 500
- 2004 Factory Bike Chrono SM 250
- 2004 Factory Bike Chrono SM50
- 2004 Factory Bike Desert YR250
- 2004 Factory Bike Desert YR50
- 2004 GAS GAS EC 125
- 2004 GAS GAS EC 200
- 2004 GAS GAS EC 250
- 2004 GAS GAS EC 300
- 2004 GAS GAS EC Boy 50
- 2004 GAS GAS EC FSE 450
- 2004 GAS GAS EC Rookie 50
- 2004 GAS GAS MC 125
- 2004 GAS GAS MC 250
- 2004 GAS GAS Pampera 125
- 2004 GAS GAS Pampera 250

