2003 Buell Firebolt XB9R gallery
2003 Buell Firebolt XB9R
TYPE: Sport
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 984.00 ccm (60.04 cubic inches) | Power: | 92 |
| Engine type: | V2 | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 88.9 x 79.4 mm (3.5 x 3.1 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 10.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 175.0 kg (385.8 pounds) |
| Seat height: | 775 mm (30.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,321 mm (52.0 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 180/55-ZR17 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 14.00 litres (3.70 gallons) |
| Color options: | Battle Blue, Arctic White/Blue, Arctic White/Orange |
News
-
Feel Comfortable with Buell Blast
2015-03-18 21:05:13
It is not the features that make the Buell Blast a hit; but its class that makes it different from other types of motorcycles in the market despite its basic features. It is a part of the Harley-Davidson►
Read more...
-
The Bajaj Avenger Lives On
2015-03-18 17:26:18
The Bajaj Avenger's first release was 2006. It is manufactured a company in India. That was far enough, and far more alterations and refinement were done to the bike.
It is manufactured in black, blue and red....
Read more...
-
Riding through the busy roads Kawasaki Ninja 250R
2015-03-23 17:06:41
This Kawasaki Ninja 250R is an entry level sports bike which can be well ridden in traffic roads also. For those who want to taste the sports bike, feeling can go for this bike.
The Kawasaki Ninja...
Read more...
-
The Avinton Collector GT: A Naked Collectors’ Choice
2015-03-18 17:13:57
The bike is a recently modelled roadster. The Avinton Collector GT is only created a fresh two years back and just recently had a 2015 update. As per common expectation, how it looks is modern than most standard...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2003
- 2003 Harley-Davidson FLHTCUI Ultra Classic Electra Glide
- 2003 Harley-Davidson FLSTC Heritage Softail Classic
- 2003 Harley-Davidson FLSTCI Heritage Softail Classic
- 2003 Harley-Davidson FLSTF Fat Boy
- 2003 Harley-Davidson FLSTFI Fat Boy
- 2003 Harley-Davidson FLSTS Heritage Springer
- 2003 Harley-Davidson FLTRI Road Glide
- 2003 Harley-Davidson FXD Dyna Super Glide
- 2003 Harley-Davidson FXDL Dyna Low Rider
- 2003 Harley-Davidson FXDWG Dyna Wide Glide
- 2003 Harley-Davidson FXDX Dyna Super Glide Sport
- 2003 Harley-Davidson FXDXT Dyna Super Glide T-Sport
- 2003 Harley-Davidson FXST Softail Standard
- 2003 Harley-Davidson FXSTB Night Train
- 2003 Harley-Davidson FXSTD Softail Deuce
- 2003 Harley-Davidson FXSTDI Softail Deuce
- 2003 Harley-Davidson FXSTS Springer Softail
- 2003 Harley-Davidson VRSCA V-Rod
- 2003 Harley-Davidson XL 53C Sportster Custom 53
- 2003 Harley-Davidson XL1200C Sportster 1200 Custom

