2003 Buell Blast gallery
2003 Buell Blast
TYPE: Naked bike
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 492.00 ccm (30.02 cubic inches) | Power: | 34 |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 88.9 x 79.4 mm (3.5 x 3.1 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 9.2:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 163.3 kg (360.0 pounds) |
| Seat height: | 699 mm (27.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,405 mm (55.3 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 100/80-16 50S |
| Rear tyre dimensions: | 120/80-16 60S |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 10.60 litres (2.80 gallons) |
| Color options: | Midnight Black, Sunfire Yellow, Sunset Orange |
News
-
Feel Comfortable with Buell Blast
2015-03-18 21:05:13
It is not the features that make the Buell Blast a hit; but its class that makes it different from other types of motorcycles in the market despite its basic features. It is a part of the Harley-Davidson►
Read more...
-
Current Motor Maxi Scooter looks incredibly trendy
2015-03-24 18:24:31
For fans of scooters, the Current Motor Maxi Scooter is a great purchase.
Being priced at anywhere from $7,000 to $8,000, these scooters are very popular among the most riders. With speeds up to about 60 miles...
Read more...
-
CSR B09 50 suits better for the moped fans
2015-03-24 16:57:40
For fans of mopeds, the CSR B09 50 is one of the better quality bikes to buy. These scooters have been produced since the early 2000’s and are still in production today.
They are a great handling...
Read more...
-
Feel the classic spirit with CR&S VUN!
2015-03-24 16:51:28
The CR&S VUN is a great motorcycle for those riders who love the classic look and feel to a modern bike.
These bikes have been very popular, and the pricing for them starts at only $19,000. The...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2003
- 2003 Moto Guzzi California Special Sport
- 2003 Moto Guzzi California Stone
- 2003 Moto Guzzi California Stone Touring
- 2003 Moto Guzzi Nevada 750
- 2003 Moto Guzzi Nevada 750 Club
- 2003 Moto Guzzi V11 Ballabio
- 2003 Moto Guzzi V11 Cafe Sport
- 2003 Moto Guzzi V11 Le Mans
- 2003 Moto Guzzi V11 Le Mans Rosso Corsa
- 2003 Moto Guzzi V11 Sport Naked
- 2003 Motorhispania Furia Cross
- 2003 Motorhispania Furia SM
- 2003 Motorhispania RX 50 Racing
- 2003 MV Agusta F4 Agostini
- 2003 MV Agusta F4 Brutale S
- 2003 MV Agusta F4 Brutale Serie Oro
- 2003 MV Agusta F4 S 750 1+1 EVO 3
- 2003 MV Agusta F4 S 750 EVO 3
- 2003 MV Agusta F4 SPR
- 2003 MZ 1000 S

