2004 BMW R1200CL gallery
2004 BMW R1200CL
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1170.00 ccm (71.39 cubic inches) | Power: | 61 |
| Engine type: | Two cylinder boxer, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 101.0 x 73.0 mm (4.0 x 2.9 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Oil & air | Compression: | 10.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 288.0 kg (634.9 pounds) |
| Seat height: | 745 mm (29.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,641 mm (64.6 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 150/80-VR16 |
| Rear tyre dimensions: | 170/80-VR15 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 17.50 litres (4.62 gallons) |
News
-
Going Adventurous With the New BMW R1200GS
2015-03-18 18:13:26
This machine is a total star for its on-road performance. It offers high-end technology packed in a unique high-tech design. The BMW R1200GS motorbike is the way to bikers’ adventure. This machine is best suited for a global►
Read more...
-
Harley-Davidson Sportster 883 Roadster, an immortal legend in the world of the bikes
2015-03-27 23:32:35
This brand name sounds like an immortal legend, and this brand name is Harley-Davidson.
The Harley-Davidson Sportster 883 Roadster has the look and feel of the motorcycles from the Hollywood movies. It is very popular among older...
Read more...
-
GreenTrans Ema98, an elegant and ergonomical vehicle
2015-03-27 23:28:35
The GreenTrans Ema98 is an electric scooter that is sleek and trendy. It is very popular all over the world because it is incredibly eco-friendly. It’s sleek and elegant frame has a DC, brushless motor and a 1-speed...
Read more...
-
Check out this mini GRC Moto Midimoto RR.04
2015-03-27 23:23:00
It seems incredible, but it exists! Moreover, this Midimoto RR is quite a realistic thing!
The GRC Moto Midimoto RR.04v was first produced and manufactured in 2011 and still is on the market today. It is a...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
-
Harley-Davidson FLHTC 1340 Electra Glide Classic
-
Harley-Davidson FXE 1340 Super Glide II
-
Harley-Davidson FXB 1340 Sturgis
Other motorcycles in 2004
- 2004 Jincheng JC 150 T Eupolo
- 2004 Jincheng JC 250-3
- 2004 Jincheng JC 50 Q-5
- 2004 Jincheng JC 50 Q-9
- 2004 Jincheng JC 70 Y
- 2004 Jincheng JC125 -30
- 2004 Jinlun JL 125-9
- 2004 Jinlun JL 150-7
- 2004 Jinlun JL 250-5
- 2004 Jinlun JL 250 T
- 2004 Kawasaki Eliminator 125
- 2004 Kawasaki ER-5
- 2004 Kawasaki GPZ500S
- 2004 Kawasaki KLE500
- 2004 Kawasaki KLR650
- 2004 Kawasaki KLV1000
- 2004 Kawasaki KLX110
- 2004 Kawasaki KX125
- 2004 Kawasaki KX250
- 2004 Kawasaki KX250F

