2004 BMW R850R gallery
2004 BMW R850R
TYPE: Naked bike
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 848.00 ccm (51.74 cubic inches) | Power: | 70 |
| Engine type: | Two cylinder boxer | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 87.5 x 70.5 mm (3.4 x 2.8 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Oil & air | Compression: | 10.3:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 218.0 kg (480.6 pounds) |
| Seat height: | 770 mm (30.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,487 mm (58.5 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 170/60-ZR18 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 20.50 litres (5.42 gallons) |
News
-
Going Adventurous With the New BMW R1200GS
2015-03-18 18:13:26
This machine is a total star for its on-road performance. It offers high-end technology packed in a unique high-tech design. The BMW R1200GS motorbike is the way to bikers’ adventure. This machine is best suited for a global►
Read more...
-
Riding the power Linhai Main Street 260
2015-03-23 22:43:32
The Linhai Main Street 260 is a Yamaha make with a powerful 249 cc engine. Further, this engine is a single cylinder four stroke one which gives a high performing efficiency to the scooter.
The engine is...
Read more...
-
A bold bare bones design of Leonart Bobber 125
2015-03-23 22:25:24
The all new Leonart Bobber 125 attracts attention immediately with this bold, bare-bones design.
The chassis assembly of this bike is the best sight to see, and that helps to maintain the fundamentals of a hard tail...
Read more...
-
The Versatile Hesketh HZE Vectrix Motorbike
2015-03-21 17:09:41
This is an electric scooter which turns passion into technical excellence. This scooter has a very light weight body as the frame is made up of light-weighing aircraft-aluminium space. This machine claims to be a no emission machine....
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2004
- 2004 KTM 640 LC4 SM Supermoto
- 2004 KTM 640 LC4 SUPERMOTO PRESTIGE
- 2004 KTM 65 SX
- 2004 KTM 660 SMC
- 2004 KTM 85 SX
- 2004 KTM 950 Adventure
- 2004 KTM 950 Adventure Silver/Orange/Black
- 2004 Kymco Activ 110
- 2004 Kymco Activ 125
- 2004 Kymco Bet and Win 125
- 2004 Kymco Bet and Win 150
- 2004 Kymco Bet and Win 250
- 2004 Kymco Dink 125
- 2004 Kymco Dink 150
- 2004 Kymco Grand Dink 125
- 2004 Kymco Grand Dink 150
- 2004 Kymco Grand Dink 250
- 2004 Kymco Grand King 125
- 2004 Kymco Grand King 150
- 2004 Kymco Hipster 125 4V H/Bar

