2011 BMW S1000RR gallery
2011 BMW S1000RR
TYPE: Sport
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 999.00 ccm (60.96 cubic inches) | Power: | 190,43 |
| Engine type: | In-line four, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 80.0 x 49.7 mm (3.1 x 2.0 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 13.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 183.0 kg (403.4 pounds) |
| Seat height: | 820 mm (32.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,432 mm (56.4 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 190/55-ZR17 |
| Front brakes: | Double disc. Optional Anti-Lock Brakes |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 17.50 litres (4.62 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Yellow, thunder grey, white/blue/red, light grey |
News
-
Going Adventurous With the New BMW R1200GS
2015-03-18 18:13:26
This machine is a total star for its on-road performance. It offers high-end technology packed in a unique high-tech design. The BMW R1200GS motorbike is the way to bikers’ adventure. This machine is best suited for a global►
Read more...
-
Racing on the IZH Planeta Sport
2015-03-23 15:33:17
The bike with a strong masculine look was first manufactured in the year 1977. This bike has a powerful single-cylinder two-stroke 340 cc engine. This IZH Planeta Sport can attain a power of 26 hp and a top...
Read more...
-
Dodge Tomahawk trendy concept
2015-03-18 14:35:44
The Dodge Tomahawk was introduced in 2003 and is a non-street legal concept created by the Dodge Company. When it was first introduced, the makers said that it could go up to 420mph, but the street tests only...
Read more...
-
The hidden shock suspension of Big Dog K-9
2015-03-18 17:58:01
This bike is a 2006 model with hidden shocks for its rear suspension. No doubt, this gives the experience of a smooth drive. For those bikers who need a comfortable, smooth ride, the Big Dog K-9 motorbike is...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2011
- 2011 Fischer MRX
- 2011 Garelli Flexi 125
- 2011 Garelli Flexi 50
- 2011 Garelli GSP 50
- 2011 Garelli XOe
- 2011 GAS GAS EC 125 2T Six-Days
- 2011 GAS GAS EC 125 Racing
- 2011 GAS GAS EC 200 Six-Days
- 2011 GAS GAS EC 250 2T
- 2011 GAS GAS EC 250 2T E
- 2011 GAS GAS EC 250 2T Six-Days
- 2011 GAS GAS EC 250 4T
- 2011 GAS GAS EC 250 Racing
- 2011 GAS GAS EC 300 2T
- 2011 GAS GAS EC 300 2T E
- 2011 GAS GAS EC 300 2T Six-Days
- 2011 GAS GAS EC 300 Nambotin
- 2011 GAS GAS EC 300 Racing
- 2011 GAS GAS EC 450 4T
- 2011 GAS GAS TXT 250 Pro

