2013 BMW C650GT gallery
2013 BMW C650GT
TYPE: Scooter
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 647.00 ccm (39.48 cubic inches) | Power: | 59 |
| Engine type: | Twin, four-stroke | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 79.0 x 66.0 mm (3.1 x 2.6 inches) | Gearbox: | |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 11.6:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 249.0 kg (549.0 pounds) |
| Seat height: | 795 mm (31.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,590 mm (62.6 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-15 |
| Rear tyre dimensions: | 160/60-15 |
| Front brakes: | Single disc. Floating discs. Two-piston calipers. ABS. |
| Rear brakes: | Single disc. Floating disc. Two-piston calipers. ABS. |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 15.90 litres (4.20 gallons) |
| Color options: | Black/gray, white/gray, black/brown |
News
-
Going Adventurous With the New BMW R1200GS
2015-03-18 18:13:26
This machine is a total star for its on-road performance. It offers high-end technology packed in a unique high-tech design. The BMW R1200GS motorbike is the way to bikers’ adventure. This machine is best suited for a global►
Read more...
-
The king BMC Choppers Big Daddy
2015-03-18 18:10:03
This bike is one of the bravest as well as the highest rated choppers in the bike manufacturing history. The 6 speed transmission and v2 two-stroke engines with a tank capacity of 15.56 L gives the opportunity to...
Read more...
-
The Bikers Dream Hero Honda CBZ
2015-03-21 17:06:03
This dream bike came into existence in the year 1999. Hero Honda was manufactured by none other than the Hero MotoCorp. This bike can attain a high speed of 111km per hour. The body has been designed beautifully...
Read more...
-
AJP PR4 Enduro - for those who love riding
2015-03-18 15:28:44
The AJP PR4 Enduro that made in Portugal is a great bike both for the beginners as well as those riders who genuinely just love to ride. This bike features Paioli suspension and a see-thru gas tank that...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2013
- 2013 Husaberg TE 125
- 2013 Husaberg TE 250
- 2013 Husaberg TE 300
- 2013 Husqvarna CR 125
- 2013 Husqvarna CR 50
- 2013 Husqvarna CR 65
- 2013 Husqvarna Nuda 900
- 2013 Husqvarna Nuda 900 R
- 2013 Husqvarna SM 50
- 2013 Husqvarna SMR 511
- 2013 Husqvarna SMR 630
- 2013 Husqvarna SMR125
- 2013 Husqvarna SMS 125
- 2013 Husqvarna TC 250 R
- 2013 Husqvarna TC 449
- 2013 Husqvarna TE 125
- 2013 Husqvarna TE 250 R
- 2013 Husqvarna TE 310 R
- 2013 Husqvarna TE 449
- 2013 Husqvarna TE 511

