2013 BMW F800GS gallery
2013 BMW F800GS
TYPE: Enduro
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 798.00 ccm (48.69 cubic inches) | Power: | 84,48 |
| Engine type: | Twin, four-stroke | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 82.0 x 75.6 mm (3.2 x 3.0 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 12.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 191.0 kg (421.0 pounds) |
| Seat height: | 879 mm (34.6 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,577 mm (62.1 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 90/90-21 |
| Rear tyre dimensions: | 150/70-17 |
| Front brakes: | Double disc. ABS. Floating discs. Two-piston calipers. |
| Rear brakes: | Single disc. ABS. Floating disc. Single-piston caliper. |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 15.90 litres (4.20 gallons) |
| Color options: | Olive, blue, white |
News
-
Going Adventurous With the New BMW R1200GS
2015-03-18 18:13:26
This machine is a total star for its on-road performance. It offers high-end technology packed in a unique high-tech design. The BMW R1200GS motorbike is the way to bikers’ adventure. This machine is best suited for a global►
Read more...
-
The hidden shock suspension of Big Dog K-9
2015-03-18 17:58:01
This bike is a 2006 model with hidden shocks for its rear suspension. No doubt, this gives the experience of a smooth drive. For those bikers who need a comfortable, smooth ride, the Big Dog K-9 motorbike is...
Read more...
-
Sporting bike with the Blata Origami B1
2015-03-18 18:05:11
These bikes are manufactured completely for the sports segment. The Blata Origami B1 bike is only for bikers willing to take on high speed and ride on race tracks. This runs only on tracks with no disturbances and...
Read more...
-
Indian Scout 86: riding the elegance
2015-03-23 14:57:12
The bike was first manufactured by the American bike maker firm Indian in the year 1993. This bike attracts riders with its amazing high power and torque. The Indian Scout 86 motorbike has got the best engine with...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2013
- 2013 Yamaha V Star 950 Tourer
- 2013 Yamaha V Star Classic
- 2013 Yamaha V Star Custom
- 2013 Yamaha V Star Silverado
- 2013 Yamaha Vino 125
- 2013 Yamaha Vino Classic
- 2013 Yamaha VMAX
- 2013 Yamaha WR250F
- 2013 Yamaha WR250R
- 2013 Yamaha WR250X
- 2013 Yamaha WR450 F
- 2013 Yamaha XT 250
- 2013 Yamaha YZ 125
- 2013 Yamaha YZ 250
- 2013 Yamaha YZ 250 F
- 2013 Yamaha YZ 450 F
- 2013 Yamaha YZ 85
- 2013 Yamaha YZF R1
- 2013 Yamaha YZF-R6
- 2013 Yamaha Zuma

