2012 BMW C600 Sport gallery
2012 BMW C600 Sport
TYPE: Scooter
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 647.00 ccm (39.48 cubic inches) | Power: | 59 |
| Engine type: | Twin, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 79.0 x 66.0 mm (3.1 x 2.6 inches) | Gearbox: | |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 11.6:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 231.0 kg (509.3 pounds) |
| Seat height: | 810 mm (31.9 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,591 mm (62.6 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR15 |
| Rear tyre dimensions: | 160/60-ZR15 |
| Front brakes: | Single disc. ABS |
| Rear brakes: | Single disc. ABS |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 16.00 litres (4.23 gallons) |
| Color options: | Blue/black |
News
-
Going Adventurous With the New BMW R1200GS
2015-03-18 18:13:26
This machine is a total star for its on-road performance. It offers high-end technology packed in a unique high-tech design. The BMW R1200GS motorbike is the way to bikers’ adventure. This machine is best suited for a global►
Read more...
-
Use i-phone, ride i-charge… PGO i-Charge 125, of course!
2015-03-30 17:56:18
The PGO i-Charge 125 is one of the most popular scooters that came out in 2008. It is a scooter that is still sold all over the world and is a great starter (and non-expensive! that's important) bike...
Read more...
-
Peugeot Speedfight 2, or how far a tuning can come
2015-03-30 17:53:28
The Peugeot Speedfight 2 is a very powerful scooter that was made and manufactured in 2006. The Peugeot Speedfight 2 became very popular because of its punchy engine and very powerful brakes.
It is a great starter...
Read more...
-
Peraves Ecomobile among the most freaky vehicles of the world
2015-03-30 17:48:16
It is freaky, its is strange as well as conceptual. It is - Peraves Ecomobile!
The Peraves Ecomobile is a different type of bike, seemingly to look quite strange. It defines the category of prototype and conceptual...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2012
- 2012 Kawasaki ER-6f
- 2012 Kawasaki ER-6n
- 2012 Kawasaki KLR650
- 2012 Kawasaki KLX110
- 2012 Kawasaki KLX110L Off-Road
- 2012 Kawasaki KLX125
- 2012 Kawasaki KLX140
- 2012 Kawasaki KLX140L
- 2012 Kawasaki KLX250
- 2012 Kawasaki KLX250S
- 2012 Kawasaki KLX250SF
- 2012 Kawasaki KLX450R
- 2012 Kawasaki KX100
- 2012 Kawasaki KX250F
- 2012 Kawasaki KX450F
- 2012 Kawasaki KX450F Leo Vince
- 2012 Kawasaki KX65
- 2012 Kawasaki KX85
- 2012 Kawasaki KX85-I Monster Energy
- 2012 Kawasaki KX85-II

