2007 Yamaha YBR 250 gallery
2007 Yamaha YBR 250
TYPE: Allround
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 249.00 ccm (15.19 cubic inches) | Power: | 20,65 |
| Engine type: | Single cylinder, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 74.0 x 58.0 mm (2.9 x 2.3 inches) | Gearbox: | |
| Cooling system: | Air | Compression: | 74.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 138.0 kg (304.2 pounds) |
| Seat height: | 805 mm (31.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,360 mm (53.5 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 100/80-M17 |
| Rear tyre dimensions: | 130/70-M17 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 19.20 litres (5.07 gallons) |
| Starter: | Electric |
News
-
Yamaha YBR 125 is still on the top of popularity
2015-03-27 02:37:57
The Yamaha YBR 125 is a great bike for beginners. Buying Yamaha YBR 125, an unexperienced rider gets everything he needs and doesn't put his life in danger (for more power you need some relevant experience accordingly).
►
Read more...
-
Tank Sports Mini Custom 50, an ecological chopper
2015-03-31 02:46:34
Usually under the name "chopper" we understand a classic cruiser, a heavy bike with very impressive size and a huge amount of chrome parts, bags from the skin on the sides, teardrop-shaped gas tank.
It has wide...
Read more...
-
Swift Drifter SS obtaining a unique design
2015-03-31 02:27:09
The "custom" word is used for the designation of a special class of motorcycles. In this case, we speak about really amazing and impressive vehicles.
They aren't manufactured commercially, only in a single or very small number,...
Read more...
-
Swaygo 575 EVR-1 - eco-friendly and impressive
2015-03-31 02:22:16
A majority of vehicles in the pavilion № 6 of the main motorcycle European exhibition, the Encima, took eco-friendly motorcycles, scooters and bicycles on electric.
However, today the electric motor won't surprise nobody. Among the manufacturers of...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2007
- 2007 Husqvarna SMR450 Supermoto
- 2007 Husqvarna SMR510 Supermoto
- 2007 Husqvarna TC 250
- 2007 Husqvarna TC 450
- 2007 Husqvarna TC 510
- 2007 Husqvarna TE 250
- 2007 Husqvarna TE 450
- 2007 Husqvarna TE 510
- 2007 Husqvarna TE 610
- 2007 Husqvarna WR 125
- 2007 Husqvarna WR 250
- 2007 Husqvarna WRE 125
- 2007 Hyosung GT 125 Naked / GT125 Comet
- 2007 Hyosung GT 125 R Supersport
- 2007 Hyosung GT 125 R TTC
- 2007 Hyosung GT 250 Naked / GT 250 Comet
- 2007 Hyosung GT 250 R
- 2007 Hyosung GT 650 Naked / GT 650 Comet
- 2007 Hyosung GT 650 R Sporttouring / Comet 650 R
- 2007 Hyosung GT 650 R TTC

