2008 Benelli Tornado Naked Tre 899 s gallery
2008 Benelli Tornado Naked Tre 899 s
TYPE: Naked bike
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 899.00 ccm (54.86 cubic inches) | Power: | 115,99 |
| Engine type: | In-line three | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 88.0 x 49.2 mm (3.5 x 1.9 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 199.0 kg (438.7 pounds) |
| Seat height: | 780 mm (30.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,443 mm (56.8 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-17 |
| Rear tyre dimensions: | 180/55-17 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 17.00 litres (4.49 gallons) |
| Color options: | Yellow/black |
News
-
Benelli TnT 1130 - a Funky Stylish Boy
2015-03-18 17:33:29
One of the striking features of the bike by DSK, Benelli TnT 1130 is its design and look. For those bike enthusiasts who are looking for the one of the best combination of performance and design, then this►
Read more...
-
Stars and Stripes and a patriotic Pagsta Choppa
2015-03-30 17:36:02
The Pagsta Choppa is a custom cruiser that was manufactured beginning in 2009. As a custom cruiser, the Pagsta Choppa has so many options for the rider - just look how it can be customized under the patriotic...
Read more...
-
Orion A30E125M, a bright star
2015-03-30 17:29:03
The Orion A30E125M is an Enduro, off road bike that was produced and manufactured in 2008. The Orion A30E125M is one of the most popular among dirt track and bike racers.
It features a single cylinder, four-stroke...
Read more...
-
Norton Commander, a golden symbol of freedom
2015-03-30 16:15:58
A golden dream of every racer sounds like Norton Commander.
The Norton Commander is a bike that has been produced ever since the late 1970’s and is still being manufactured and sold all over the world. The...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
-
Harley-Davidson Sportster Iron 883
-
Harley-Davidson Softail Breakout Special Edition
-
Harley-Davidson V-Rod Night Rod Special
Other motorcycles in 2008
- 2008 Aprilia SportCity 200
- 2008 Aprilia SportCity 250
- 2008 Aprilia SR 50 R
- 2008 Aprilia SR 50 R Factory
- 2008 Aprilia SR 50 Street
- 2008 Aprilia SX 125
- 2008 Aprilia SX 50
- 2008 Aprilia SXV 4.5
- 2008 Aprilia SXV 4.5 VDB Replica
- 2008 Aprilia SXV 5.5 VDB Replica
- 2008 Aprilia SXV 550
- 2008 Aprilia Tuono 1000 R
- 2008 Aprilia Tuono 1000 R Factory
- 2008 ATK 450 Dirt Track
- 2008 ATK 450 Enduro
- 2008 ATK 450 Motard
- 2008 ATK 450 MX
- 2008 ATK 450 XC
- 2008 ATK 620 Intimidator
- 2008 ATK 700 Intimidator

