2008 KTM 690 Supermoto R gallery
2008 KTM 690 Supermoto R
TYPE: Super motard
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 653.70 ccm (39.89 cubic inches) | Power: | 63,02 |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 102.0 x 80.0 mm (4.0 x 3.1 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 11.7:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 152.0 kg (335.1 pounds) |
| Seat height: | 875 mm (34.4 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,460 mm (57.5 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-17 |
| Rear tyre dimensions: | 160/60-17 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 13.20 litres (3.49 gallons) |
| Starter: | Kick |
| Color options: | Black |
News
-
Excellent pleasure with KTM 1190 Adventure
2015-03-23 17:38:57
Those of you who are searching not only the bike best for adventure sport but also the world’s safest motorcycle can go for the KTM 1190 Adventure. The company KTM had brought its first model 1190 Adventure this►
Read more...
-
Rhino Hunter R wins all the trophies!
2015-03-30 21:23:46
The Rhino Hunter R (where R means Rigid) is considered to be a custom cruiser from 2007. It was produced and sold all over the world, but is deeply rooted in the USA traditional custom cruisers and qualifies...
Read more...
-
Smart and sporty Ravi Piaggio Storm 125
2015-03-30 21:15:16
The Ravi Piaggio Storm 125 is a sport bike from 2008 and it is a smart well-designed bike for new learners. It takes practically no efforts to handle and drive and it has a powerful engine and manageable...
Read more...
-
A flying-shaped motard of Quantya Strada
2015-03-30 21:07:26
The Quantya Strada is a supermotard that was made in 2011. It is priced at $10,700 and can go up to $15,000 depending on all the changes and modifications added to the frame.
The Quantya Strada has...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2008
- 2008 Enfield Bullet Machimo 500
- 2008 Enfield Bullet Machismo
- 2008 Enfield Thunderbird 350
- 2008 Factory Bike Chrono SM50-2
- 2008 Factory Bike Desert RP50
- 2008 Factory Bike Desert YR125
- 2008 Factory Bike Desert YR200
- 2008 Factory Bike Desert YR50
- 2008 Factory Bike MiniDesert FS110 4t
- 2008 Factory Bike MiniDesert RC14
- 2008 Factory Bike Phantom R12 Agua
- 2008 Factory Bike Phantom R14 Agua
- 2008 Fantic Caballero 125
- 2008 Fantic Caballero Regolarita Casa 125
- 2008 Fantic Caballero Regolarita Casa 50
- 2008 Fantic Caballero Regolarita Competizione 125
- 2008 Fantic Caballero Regolarita Competizione 50
- 2008 Fantic Caballero Supersei Motard 125
- 2008 Fantic Caballero Supersei Motard 50
- 2008 Fantic Supersix Motard 125

